Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Ústav informatiky SAV, v. v. i., bol zodpovedný za vyvíjanie nových funkcionalít, ako aj udržiavanie služby CESSDA Vocabulary Service

Ústav informatiky SAV, v. v. i., spolupracoval pri vývoji služieb pre projekt CESSDA

17. 1. 2024 | videné 355-krát

Ústav informatiky SAV, v. v. i., sa v roku 2023 intenzívne podieľal na vývoji služieb pre potreby projektu CESSDA (Consortium of European Social Science Data Archives) a ERIC (European Research Infrastructure Consortium).

CESSDA poskytuje spoločenským vedám rozsiahle, integrované a udržateľné dátové služby. Združuje spoločenskovedné dátové archívy v celej Európe s cieľom propagovať výsledky spoločenskovedného výskumu a podporovať národný a medzinárodný výskum a spoluprácu. CESSDA poskytuje viacero služieb, pričom na jednej z nich participoval aj Ústav informatiky SAV, v. v. i.  – CESSDA Vocabulary Service. Táto služba umožňuje sociológom objavovať, prehľadávať a sťahovať riadené slovníky v rôznych jazykoch. Na ich základe môžu sociológovia porovnávať svoje výskumy. Používajú ich na označovanie samotných výskumov pre jednoznačnosť a možnosti porovnávať výstupy z týchto výskumov v jednotlivých krajinách EÚ pomocou služby CESSDA Data Catalogue.

Ústav informatiky SAV, v. v. i., bol zodpovedný za vyvíjanie nových funkcionalít, ako aj udržiavanie služby CESSDA Vocabulary Service.

 

Zdroj: Ústav informatiky SAV, v. v. i.

Foto: CESSDA

Súvisiace články