Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Budova Slovenského rozhlasu

Veda SK: Balzam na rany aj na dušu

8. 1. 2024 | videné 474-krát

Nikto sa neteší, keď sa musí liečiť. Ale keď už, tak radšej na sladko ako na kyslo. Zďaleka to nie je také jednoduché, ako naznačujeme, no spojitosť s balzamom, ktorý môže v mnohých prípadoch pomôcť, je zrejmá. Jeho najúčinnejšie podoby hľadajú aj v „medovom laboratóriu“. 

Predstaviť ho môže napríklad aj vedecká pracovníčka Laboratória apidológie a apiterapie na Ústave molekulárnej biológie SAV, v. v. i., – Mgr. Marcela Bučková, PhD. Je totiž spoluzakladateľkou projektu Medové laboratórium. Od štúdia na Prírodovedeckej fakulte UK v odbore biotechnológie sa venuje výskumu antibakteriálnych mechanizmov medu. Vo svojich popularizačných prednáškach ponúka odpovede na laické otázky: Ako môžeme popularizačne vysvetliť antimikrobiálnu aktivitu medu? Čo sa skrýva pod pojmom medicínske medy? Aké majú vlastnosti a ako sa upravujú na medicínske použitie? Aké sú účinky medov na hojenie rán?

V roku 2018 získala ocenenie Študentská osobnosť Slovenska 2017/2018 v kategórií prírodné vedy a chémia. Odvtedy má výskum  včelích proteínov a ich účinky, analýzy fibrínov, elastínov, ako aj antibakteriálnym účinkom medu na dennom programe. O svoje skúsenosti, aktuálne vedecké projekty aj vedecké túžby sa podelí v Rádiu Slovensko 8. januára večer od 22.20 vo vedeckej Nočnej pyramíde s podtitulom Veda SK – Med hojí rany aj dušu.

 

Text: Stano Ščepán

Foto: unsplash.com/Kaloyan Draganov

 

 

 

 

 

 

Súvisiace články