Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Pútnik, obálka publikácie

Publikácia z Historického ústavu SAV, v. v. i.: Pútnik. Kráľ Mikuláš Ujlaki a jeho cesta do Ríma

3. 1. 2024 | videné 561-krát

Vedkyňa Historického ústavu SAV, v. v. i., Miriam Hlavačková sa vo svojej jedinečnej publikácii venuje na príklade „pána z Hlohovca, ktorý sa stal kráľom“ každodenným strastiam a radostiam stredovekých pútnikov. Kniha Pútnik. Kráľ Mikuláš Ujlaki a jeho cesta do Ríma s podtitulom Sonda do života stredovekých pútnikov predstavuje životný príbeh zemepána Hlohovca, neskôr bosnianskeho kráľa Mikuláša, ktorý sa roku 1475 vybral na ďalekú púť do Ríma. Kniha vyšla vo Vydavateľstve Rak.

Kráľ Mikuláš je zároveň sprievodcom, cez ktorého autorka približuje motivácie pútnikov, problematiku cestovania, životosprávy, foriem ubytovania, ako aj prejavov zbožnosti. Publikácia vychádza z archívneho výskumu v Ríme, Mantove, Viedni či Budapešti a prináša nové poznatky nielen k osobnosti Mikuláša Ujlakiho, ale aj k mobilite stredovekých ľudí. Miriam Hlavačková zároveň venovala pozornosť rukopisným či tlačeným  sprievodcom pre pútnikov, itinerárom a správam cestovateľov, ktoré umožňujú plastický pohľad na mestá a krajinu očami pútnika.

Tento literárny žáner nie je na Slovensku vôbec spracovaný ani reflektovaný. Predložená kniha svedčí o tom, že príbeh Mikuláša Ujlakiho bol nielen uhorským príbehom, ale zároveň európskym. Vďaka cestovateľom a pútnikom dochádzalo na našom území k recepcii vtedajšej kultúry, umenia, vplyvov v architektúre a vzdelanosti.

Publikácia sa stala námetom pre dokumentárny film RTVS s názvom Pútnik z Hlohovca aj podcastu SME, Dejiny: Chudobní boli minimalisti, bohatí maximalisti. Ako cestovali ľudia v stredoveku.

 

Spracovala: Andrea Nozdrovická

Zdroj a foto: Historický ústav SAV, v. v. i.

 

Súvisiace články