Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Martin Venhart

V novembrovej košickej vedeckej kaviarni sa diskutovalo, či možno spútať energiu z hviezd

21. 12. 2023 | videné 243-krát

Už tradične na jeseň zavítal do košickej vedeckej kaviarne člen Predsedníctva SAV a vedec z Fyzikálneho ústavu SAV, v. v. i., Mgr. Martin Venhart, PhD. V stredu 29. novembra 2022 o 18.00 hod. v košickej Tabačke prednášal o atraktívnej téme – jadrovej fúzii ako potenciálnej energii budúcnosti.

Na začiatku svojho rozprávania Dr. Venhart odpovedal na otázku, kedy sa jadrovej fúzie dočkáme, a to rovnicou X = Y + 30 rokov. Pričom X znamená rok, v ktorom sa to stane a Y je rok, v ktorom sa to pýtame. Následne vysvetlil, ako svietia hviezdy a aké procesy v nich prebiehajú. Dotkol sa pojmov ako častica, antičastica či kvark. „Kvarky majú farby a vône. Veda nemá prirodzené názvy pre tieto častice, tak si ich vymýšľa,“ dodáva vedec.

Ako vášnivý cyklista si fyzik pomohol analógiou, koľko energie vyprodukuje Slnko a koľko profesionálni cyklisti. Umelé Slnko ako zdroj energie by nám bol nanič, aj keby sme ho dokázali vyrobiť. Preto sa musíme pozrieť po iných reakciách.

Na rozdiel od jadrového štiepenia, ktoré sa používa v súčasných jadrových reaktoroch, fúzia zahŕňa zlučovanie ľahkých atómových jadier, aby sa uvoľnilo obrovské množstvo energie. Na to potrebujeme izotopy vodíka, konkrétne deutéria a trícia. Deutérium nie je až taký veľký problém získať na rozdiel od spomínaného trícia.

V súčasnosti existujú dva možné prístupy, ako dosiahnuť jadrovú fúziu: inerciálna a magnetickým  poľom udržiavaná fúzia. Súčasné experimentálne zariadenia zamerané na dosiahnutie dlhodobo kontrolovanej jadrovej fúzie sa nazývajú tokamaky a stelarátory. „Momentálne majú výhodu tokamaky oproti stelarátorom v udržiavaní vysokej teploty. Výhoda stelarátorov zas spočíva v udržaní stability plazmy,“ hovorí odborník.

Na záver svojej prednášky sa Dr. Martin Venhart venoval výsledkom, ktoré boli predstavené na Science and Technology in Society fóre v Kjóte v októbri 2023. Zúčastnil sa na ňom spolu s Dr. Šárkou Horáčkovou z Geografického ústavu SAV, v. v. i. Debata sa sústredila okolo názorov vedeckej komunity v kontraste s názormi politikov, biznisu a priemyslu.

Publikum, v ktorom sedel aj známy popularizátor vedy Gregor Mareš, ešte dlho s vedcom diskutovalo o rôznych technických detailoch a problémoch, s ktorými sa ľudstvo môže stretnúť, kým sa dopracuje k realite energie z jadrovej fúzie.

Ďalšie množstvo informácií sa dozviete vo videu, ktoré je vložené na konci textu.

 

Text a video: Martin Bystriansky

Foto: Katarína Gáliková