Inovačné zobrazovacie metódy, ktoré spájajú svet fyziky a medicíny
Výsledky vedeckého výskumu v Ústave merania SAV, v. v. i., za rok 2023 výrazne prispeli k ďalšiemu skvalitneniu života a k rozšíreniu poznania sveta okolo nás. Zamerali sa na viaceré významné oblasti.
Vedeckí pracovníci oddelenia zobrazovacích metód Ústavu merania SAV, v. v. i., navrhli nové inovačné prístupy. Riešili náročné fyzikálne procesy týkajúce sa počítačového modelovania dynamiky sférickej magnetickej mikročastice vo viskóznom prostredí počas jej zorientovania v externom silnom homogénnom magnetickom poli (obrázok 1, 2).
Druhá skupina vedcov riešila meranie tlaku krvi a tepu srdca počas skenovania v tomografe na báze magnetickej rezonancie. Cieľom výskumu bola analýza fotopletyzmografickeho signálu (PPG) vychádzajúceho z princípu merania zmeny intenzity svetla odrazeného alebo prechádzajúceho cez tkanivo. Poskytuje tým informácie o zmene objemu krvi v cievach, a tým aj o aktuálnom stave kardio-vaskulárneho systému testovanej osoby. V ústave úspešne realizovali a otestovali viackanálový PPG senzor s integrovanými kontaktnými termočipmi pre monitorovanie stavu a teploty pokožky v mieste snímania PPG signálov (typicky končeky prstov a zápästie, obrázok 3a, 3b).
V rámci výskumu skúmali v ústave v roku 2023 aj metódy neinvazívneho merania energetického metabolizmu pomocou fosforovej MR spektroskopie, ktoré súžia pre testovanie nových liečiv pre skupiny pacientov, kde je zasiahnutý metabolizmus srdca či svalov.
V spolupráci s Boeringer Ingelheim na skupine pacientov so zlyhávajúcim srdcom vedci ústavu tiež skúmali mechanizmus účinku inhibítora sodium-glukózového transportu (empagliflozin), ktorý sa okamžite zaradil medzi najúčinnejšie lieky v boji proti zlyhávaniu srdca. Uvedené výsledky môžu po následných klinických testoch pomôcť každodenne zachraňovať ľudské zdravie a skvalitňovať život.
Spracovala: Andrea Nozdrovická
Zdroj a foto: Ústav merania SAV, v. v. i.