Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Ilustračné foto

Diagnostika mikrobiálnych narušiteľov kultúrneho dedičstva

21. 12. 2023 | videné 576-krát

Predmety a umelecké diela nášho kultúrneho dedičstva nemožno zachrániť len počítačmi a digitalizáciou. Je dôležité hľadať nový spôsob, ako ochrániť historické umenie pred procesom biodegradácie, aby sme zabezpečili ochranu kultúrneho dedičstva pre budúce generácie. Vedci zo Slovenskej akadémie vied sa už roky venujú výskumu ochrany našich vzácnych pamiatok.

„V nedávnej štúdii sme použili mikrobiologické a moderné molekulárne prístupy na prehĺbenie nášho pochopenia v súvislosti s nežiadúcim zafarbením historických kníh a archívnych dokumentov, spôsobeného mikroorganizmami. Vysokovýkonné paralelné sekvenovanie umožnilo odhaliť zložité biologické prepojenie medzi rôznymi druhmi baktérií a húb a zistiť, čo spôsobuje zafarbenie a poškodenie nášho písomného kultúrneho dedičstva,“ vysvetľuje Jelena Pavlović z Ústavu molekulárnej biológie SAV, v. v. i.

Pre zachovanie dedičstva, ktoré nám tu zanechali naši predkovia je tiež dôležité nájsť aj spôsob, ako neinvazívne reštaurovať poškodené predmety.

„V ďalšej štúdii sme navrhli metódu, pri ktorej využívame extracelulárnu enzymatickú zmes izolovanú z mikroorganizmov na odstraňovanie pečiatok z kníh. Tento objav je obzvlášť cenný práve pre reštaurátorov v knižniciach, ktorí potrebujú v prvom kroku procesu reštaurovania odstrániť pečiatku špecifických inštitúcií. Náš záväzok nespočíva len v zistení, čo spôsobuje biodegradáciu, ale aj vo vývoji praktických riešení na ochranu našich kultúrnych pokladov pre budúce generácie,“ dodáva vedkyňa.

 

Spracovala: Monika Tináková

Foto: Unsplash/Bernd Ditrich

Súvisiace články