Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Víťazní Tipéri

Kvíz pre zVEDAvých: Z víťazstva sa tešili Tiperi

13. 12. 2023 | videné 488-krát

Ďalším kolom pokračoval vo štvrtok 7. decembra 2023 v Dungeon Pube v Bratislave úspešný vedecký Kvíz pre zVEDAvých, ktorý organizuje Výbor Mladých vedcov SAV. Priniesol vážnejšie témy, ale o to súťaživejšiu atmosféru. Z prvého miesta sa tešil tím Tiperi.

Výbor Mladých vedcov SAV zakladá novú sériu vedeckých kvízov s cieľom popularizovať vedu a výskum na SAV. Po májovom premiérovom Kvíze pre zVEDAvých zorganizoval výbor ďalší turnus. Tentoraz organizátori zvolili neformálnejšie priestory na základe spätnej väzby účastníkov z prvého termínu. Komornejšie posedenie pri pive či kole neubralo na dobrej atmosfére. Práve naopak, počet tímov sa mierne zvýšil a kapacita prihlásených na podujatie sa za pár dní naplnila. Nadpolovičná väčšina účastníkov tentoraz nepochádzala z ústavov SAV. Celkovo súťažilo 11 tímov, pričom tri tímy si dali repete z minulého kvízu.

Okruhy otázok boli opäť ladené podľa troch vedeckých oddelení SAV. Kvíz otvorilo všeobecné kolo o vede a technike. Otázky pokrývali zaujímavosti z fyziky a chémie, ktoré sa dotýkali rôznych oblastí každodenného života. Súťažiaci sa zamýšľali nad tým, čo sa deje počas pečenia koláča až po vynálezy z CERN-u. Druhé kolo otázok už bolo úzko späté so SAV, otázky vychádzali z brožúr o klimatickej kríze, ktoré boli vydané v rámci Otvorenej Akadémie.  „Cieľom Kvízov pre zVEDAvých je súťažiacich nielen zabaviť, ale aj naučiť niečo nové. Nechceme sa tiež vyhýbať otváraniu ťažkých a aktuálnych tém, medzi ktoré klimatická kríza istotne patrí. Zároveň chceme v súťažiacich vzbudiť zvedavosť aj tými otázkami, ktoré síce počas kvízu nevedeli, ale boli zaujímavé a účastníci si preštudujú danú problematiku neskôr,“ hovorí Monika Bírová, ktorá kvíz moderovala. Tretie, posledné kolo otázok sa venovalo hoaxom a konšpiračným teóriám. Tento novodobý fenomén bol zachytený v desiatich otázkach, ktoré sa pýtali na hoaxy o rádioaktivite, 5G sieti či na niektoré výsledky z celoeurópskych prieskumov, na ktorých participovali aj vedci zo SAV. Opäť väčšina otázok tohto kola pochádzala z textov uvedených v brožúre o konšpiračných teóriách vypracovanou v Otvorenej Akadémii. Všetky menované brožúry (dostupné tiež online) mali po konaní kvízu súťažiaci k dispozícii.

Celkové bodové výsledky tímov boli veľmi vyrovnané, niektoré priečky obsadilo viacero tímov. Rozstrelovej otázke sa nevyhlo aj druhé a tretie miesto. Napokon sa na bronzovom mieste umiestnil tím Smeráčikovia a druhé miesto si odniesol tím Kvízmajstrov. Zaujímavosťou je, že jadro tohto tímu si obhájilo striebornú priečku z minulého kvízu. Z prvého miesta sa napokon tešil tím Tiperi, ktorí si ho vybojovali tesne o jeden bod.

Výbor Mladých vedcov SAV ďakuje všetkým súťažiacim za účasť a teší sa na ďalšie kvízové stretnutia budúci rok.

 

Spracovali: Barbora Buzássyová, Monika Bírová, Výbor Mladých vedcov SAV

Foto: Matej Blaho

Súvisiace články