Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Radiant meteorického roja Geminíd v súhvezdí Blížencov.
Zdroj: Časopis Sky and Telescope.

Na pozorovanie roja Geminíd sú v tomto roku podmienky priaznivé

11. 12. 2023 | videné 380-krát

Geminidy patria medzi hlavné meteorické roje. Pozorovať ich môžeme každoročne v závere roka. V roku 2023 si toto nebeské divadlo môžeme vychutnať do 17. decembra, pričom maximum aktivity nastane v noci z 13. na 14. decembra. Astronomické podmienky na pozorovanie Geminíd sú priaznivé – Mesiac nebude rušiť svojím svitom, keďže počas maxima aktivity roja bude len 1 deň po nove.

Geminidy patria medzi jeden z mála meteorických rojov, ktorých zdrojom nie je kométa. Pohybujú sa v dráhe asteroidu MP 3200 Phaethon a ich genetickú súvislosť potvrdili až nedávne výskumy.

„U všetkých ostatných meteorických rojov, kde sa podarilo nájsť zdrojové teleso, bola materským telesom kométa. Keď astronómovia zistili, že prachové častice Geminíd sa pohybujú okolo Slnka v dráhe asteroidu, považovali to najskôr za zhodu okolností. Asteroid ako možné materské teleso meteorického roja bol pre odborníkov vždy podozrivý,“ vysvetľuje Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV, v. v. i.

V čase, keď sa asteroid Phaethon nachádza blízko perihélia (najbližšieho bodu dráhy k Slnku), vo vzdialenosti len 0,14 astronomickej jednotky od Slnka (približne 21 miliónov km), teploty povrchu na strane osvetlenej Slnkom dosahujú viac ako 1000 kelvinov, čo je dostatočné na to, aby sa hornina vyparila. Asteroid tak pôsobí ako “skalná kométa”, keďže plyny produkované z vyparujúcej horniny sa z telesa uvoľňovali podobným spôsobom ako známejšia sublimácia vodného ľadu, pozorovaná pri kométach.

“Odhadujeme, že Phaethon stratil už najmenej 12% svojej hmoty uvoľnením fragmentov, ktoré dnes pozorujeme ako meteorický roj,” dodáva astronóm.

Meteorický roj Geminíd je koncentrovaný. Z fotografických pozorovaní vychádza priemer vlákna prachových častíc v priestore len 22 miliónov km. „Ak si to porovnáme s priemerom meteorického roja Orioníd súvisiacich s periodickou kométou Halley, jeho rozmer je až 56 miliónov kilometrov,“ dodáva J. Svoreň.

Hustejšie centrálne vlákno meteorického roja obsahuje väčšie zastúpenie väčších čiastočiek, preto je v čase maxima aktivity viac jasnejších meteorov. V tomto roku budú môcť pozorovatelia v maxime vidieť až 70 meteorov za hodinu.

Spracovala: Katarína Gáliková

Ilustračné foto: Sky and Telescope, universemagazine.com

Súvisiace články