Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Titulka časopisu Akadémia - Správy SAV, Foto: Linda Kisková Bohušová

Vychádza nové číslo časopisu Akadémia/Správy SAV

11. 12. 2023 | videné 460-krát

Ako pokračuje výskum, ktorý môže zmeniť život diabetikom? Prečo je cukrovka civilizačná choroba? Na čo všetko možno použiť vaječné škrupiny vo výskume? Čo je zelená syntéza a čo všetko dokáže mechanochémia? Akým spôsobom možno komunikovať s hydinou o tom, aké podmienky života jej vyhovujú? A čo všetko ponúkli ústavy a centrá SAV počas Týždňa vedy a techniky?

Igor Lacík z Ústavu polymérov SAV sa stal laureátom ocenenia ESET Science Award 2023 v kategórii Výnimočná osobnosť vedy na Slovensku. Vďaka jeho práci na vývoji polymérneho obalu, ktorý má za úlohu ochrániť transplantované pankreatické ostrovčeky pred reakciou imunitného systému, majú diabetici nádej, že jedného dňa nebudú musieť po transplantácii pankreatických ostrovčekov viac užívať imunosupresíva. V rozhovore viac prezradil nielen o tomto náročnom výskume, ale o svojich postojoch k práci a životu. 

Tento rok skončila v rukách ďalšieho vedca z SAV aj cena ESET Science Award v kategórii Výnimočná osobnosť vedy do 35 rokov. Jej laureátom sa stal Matej Baláž z Ústavu geotechniky SAV, ktorého vedecká cesta je neoddeliteľne spätá s mechanochémiou, ale aj športom a vytrvalosťou, ktoré mu pomáhajú prekonávať nezdary a prehry.

V súvislosti so zvieratami, ktoré končia na našom tanieri, sa dlhé roky hovorilo iba o dosiahnutí dôstojných životných podmienok. Skutočne to stačí? Welfare zvierat hovorí, že by počas svojho života mali zažívať aj niečo pozitívne. Akým spôsobom to docieliť u sliepok a prepelíc sa zaoberajú vedci Ľubor Košťál, Boris Bilčík a Katarína Pichová z Ústavu biochémie a genetiky živočíchov Centra biovied SAV.

V reporte z podujatia Týždeň vedy a techniky nájdete viac informácií o programe, ktorý ponúkli ústavy a centrá návštevníkom a návštevníčkam v tomto ročníku. 

Viac sa dozviete v najnovšom čísle dvojmesačníka Akadémia, ktorý predstavuje vedkyne a vedcov a mapuje dianie v Slovenskej akadémii vied.

Akadémia / Správy SAV - časopis Slovenskej akadémie vied

 

Text: Stanislava Longauerová
Foto: Linda Kisková Bohušová

Súvisiace články