Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Batéria

CEMEA vyvinulo polymérne substráty pre úložné zariadenia

7. 12. 2023 | videné 336-krát

Centrum pre využitie pokročilých materiálov (CEMEA) sa počas roku 2023 sústredilo na vývoj polymérnych substrátov pre úložné zariadenia. Výskum sa zameriaval na ich vývoj pre lítium-iónové batérie na zmiernenie rýchleho poklesu hustoty energie batérie a starnutia.

Výsledky ukázali pozoruhodné zlepšenie poklesu kapacity a životného cyklu. Centrum rovnako vyvinulo hlavné komponenty batérií typu kov-vzduch založené na cenovo dostupných a bezpečných materiáloch. Vzduchové katódy sa pripravili z inovatívnych funkcionalizovaných polymérnych substrátov plnených syntetizovanými nákladovo efektívnymi elektrochemickými katalyzátormi. Gélový-elektrolyt bol vyvinutý pre hliníkovo-vzduchové batérie na zmiernenie tvorby pasivačnej vrstvy a parazitickej reakcie prebiehajúcej na anóde. Výsledky výskumu ukázali, že gélový elektrolyt pripravený na báze katiónových polymérov poskytoval batérie s dlhou životnosťou a s minimálnou stratou napätia a minimálnym samovybíjaním.

CEMEA naďalej pokračuje vo výskume vývoja tuhých elektrolytov pre batérie typu kov-ión a kov-vzduch s cieľom podporiť globálny trend výroby batérií s dlhou životnosťou a bezpečných batérií pre mobilné zariadenia.

 

Spracovala: Andrea Nozdrovická

Zdroj a foto: CEMEA, v. v. i.

 

Súvisiace články