Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Hosťom 60. epizódy Vedeckého podcastu SAV bol Michal Teplan z Ústavu merania SAV, v. v. i.

Vyšla 60. epizóda Vedeckého podcastu SAV

1. 12. 2023 | videné 636-krát

Hosťom 60. epizódy Vedeckého podcastu SAV bol Michal Teplan z Ústavu merania SAV, v. v. i., ktorý hovoril najmä o prepojení elektromagnetických polí a živých organizmov, ale aj o voľnočasovej práci s podvodmi, ktoré sa tvária ako vedecky podložené. Vysvetlí aj to, ako sa absolvent teoretickej matematiky a fyziky, dostal k výskumu prepojenia fyziky a biológie. Nezanedbateľnú úlohu pri tom zohrala jeho láska k prírode.

Hneď na úvod Michal Teplan vysvetlí, čo spája navonok nespojiteľné svety – elektromagnetické polia a živé organizmy. „Prostredie, v ktorom existujeme, ovplyvňuje elektromagnetické žiarenie, zároveň aj vnútri nášho organizmu sú určité zdroje týchto polí,“ načrtol vedec a objasnil, prečo je výskum vplyvu tohto žiarenia veľmi dôležitý a doložil aj príkladmi uplatnenia v praxi. Osobitne vyzdvihol prínos pri diagnostikovaní a liečbe rakoviny. Vedec zároveň uviedol, že stále ešte nevieme veľa o efektoch žiarenia na plazmatickú membránu buniek. „Vieme využívať metódy, no nepoznáme mechanizmy,“ konštatoval M. Teplan. Popísal, prečo vo výskume najviac využívajú kvasinky. Priblížil aj využitie slabých nízkofrekvenčných magnetických polí pri chorobách kostí alebo pri ľahších povrchových poraneniach.

Zaujímavým poznatkom, o ktorom M. Teplan v podcaste hovoril, je skutočnosť, že každý živý organizmus svieti. "Na to, aby sme to vedeli detegovať, potrebujeme veľmi citlivé prístroje v úplne tmavej komore. Nám sa podarilo zdokumentovať zmeny v tejto autoluminiscencii počas expozície slabým poľom," vysvetlil vedec.

Michal Teplan pri svojom výskume spolu so svojimi spolupracovníkmi využíva tzv. impedančnú spektroskopiu – v podcaste vysvetlil, čo to znamená, akým spôsobom túto techniku používajú a pri čom im pomáha. Súčasťou vedeckej práce M. Teplana  je aj analýza bioelektrických signálov organizmov. „Zaujíma nás diagnostické a terapeutické využitie zdrojov elektromagnetického poľa v našom tele,“ spresní, podrobnejšie popíše túto prácu a vysvetlí aj význam a využitie tohto výskumu.

Treťou oblasťou výskumu M. Teplana je využitie umelej inteligencie a strojového učenia. Uvedie, čo znamená strojové učenie, aké princípy sa využívajú a ako sa spracovávajú dáta. Dotkne sa aj názoru, či sa môže umelá inteligencia vymknúť spod našej kontroly a stať sa reálnou hrozbou pre ľudstvo. „Treba byť opatrný a dávať veľký pozor,“ upozornil vedec a tiež uviedol príklady. „Umelá inteligencia je v zásade hlúpa a robí len to, čo my chceme.“

Michal Teplan je veľkým milovníkom prírody, v detstve túžil byť ornitológom, pôsobeniu v Ústave merania SAV predchádzal dvojročný pobyt na samote v lese, vo Veporských vrchoch. Mladícka naivita prežiť takto celý život mu síce podľa vlastných slov nezostala, no získal tak „pečať na celý život – v dobrom aj zlom“, popisuje význam tohto „pobytu“ a dodáva, že túlavé topánky mu stále zostali.

Podcastová epizóda sa dotkne aj problematiky vyvracania hoaxov. „Zosmiešňovanie v tomto prípade nepomôže,“ vysvetľuje M. Teplan a približuje, ako inicioval sériu televíznych dokumentov v RTVS Investigátori„Nechceli sme byť lovci šarlatánov, ale skôr citlivo a trpezlivo mieriť na tých, ktorí sú v tzv. sivej zóne.“

Vedecký podcast SAV nájdete v podcastových aplikáciách PodBean, Apple Podcasts, Google Podcasts, na Spotify a na stránke www.podcasty.sme.sk. Celý rozhovor s Michalom Teplanom si môžete vypočuť aj kliknutím na prehrávač vložený na konci textu.

 

Spracovala: Andrea Nozdrovická

Foto: Martin Bystriansky

 

Súvisiace články