Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Začína sa AMAVET 2023

Začína sa AMAVET 2023 – koncentrácia umu

8. 11. 2023 | videné 362-krát

V rámci práve prebiehajúceho Týždňa vedy a techniky na Slovensku sa vo štvrtok 9. novembra 2023 začína jedno z jeho hlavných podujatí – 26. ročník Festivalu vedy a techniky AMAVET 2023, projektová súťaž mladých vedátorov a vedátoriek z celého Slovenska. Na slávnostnom otvorení bude prítomný aj Dr. Martin Venhart, podpredseda Slovenskej akadémie vied, ktorá je odborným garantom festivalu vedy a techniky a na podujatí bude mať aj svoj prezentačný stánok. AMAVET 2023 bude v dňoch 9. a 10. novembra v priestoroch výstaviska Incheba (hala A-O) v Bratislave.

Asociácia pre mládež, vedu a techniku (AMAVET) už 26. rok koncentruje najšikovnejších žiakov a žiačok z celého Slovenska, aby im dala príležitosť objaviť v sebe svoj talent a túžbu po poznávaní, premýšľaní, po hľadaní odpovede na otázku PREČO? Tohtoročný koncentrát umu tvoria mladí nadšenci vedy a techniky, ktorí postúpili z ôsmich krajských kôl na celoslovenské finále do Bratislavy. Sú to predovšetkým stredoškoláci, okrem nich však postúpili aj niektorí talentovanejší žiaci zo základných škôl. Od 9. do 10. novembra 2023 budú súťažiť o postup na svetové súťaže a prehliadky vedecko-technických projektov. (Program festivalu je v prílohe.)

Na 165 vedátorských projektoch pracovalo individuálne alebo v dvojčlenných tímoch viac ako 200 žiakov. Do finále postúpili tí najlepší z celého Slovenska – 97 súťažiaci so 73 projektami. Popri súťaži sa uskutočnia aj prezentácie, workshopy, motivačné rozhovory o vede – science talks, vystúpia aj skutoční prezentátori hry s vedou. Návštevníci festivalu vedy sa dozvedia aj aktuálne informácie z prvej ruky Prečo sa (ne)báť umelej inteligencie od profesorky Márie Bielikovej zo špičkového slovenského pracoviska, vo svete veľmi rešpektovaného Kempelenovho inštitútu inteligentných technológií – KInIT. V podaní Michala Figuru uvidíme Kúzelnú fyziku, slovenský vedátor Samuel Kováčik sa zamyslí, či sa dá cestovať v čase, Michal Zajaček predstaví najväčší vesmírny ďalekohľad a nebude chýbať ani zastúpenie CERN-u, Európskej organizácie pre jadrový výskum. Pavol Bartoš bude prezentovať mladým vedcom, ale aj širokej verejnosti, ktorá má možnosť prísť do 200-miestneho auditória, kam až hlboko siaha hľadanie odpovedí na otázku PREČO?

Kredit celej súťaži dáva aj zloženie Odbornej hodnotiacej komisie (OHK). Medzi 27 hodnotiteľmi majú zastúpenie odborníci a odborníčky nielen zo Slovenskej akadémie vied, slovenských univerzít, ale aj z Masarykovej univerzity v Brne, Jagelovskej univerzity v Krakówe a zo Švajčiarska.

Asociácia pre mládež, vedu a techniku (AMAVET) má už 33 rokov a bohaté skúsenosti v neformálnom vzdelávaní. Preto k umu najšikovnejších žiakov a žiačok z celého Slovenska prizvala aj úspešné, silné spoločnosti a širokú akademickú obec, ktorí tak spoločne vytvoria koncentrát umu! Súťažiaci budú mať možnosť vidieť, kam sa až môžu prepracovať a realizovať svoj talent a pre úspešné spoločnosti to bude príležitosť monitorovať svojich potenciálnych zamestnancov. Vytvorenie tohto koncentrátu umu – budúcich nádejí vedy, techniky a špičkových spoločností a firiem je veľmi potrebné, aby zostal slovenský um na Slovensku.

Slovenská akadémia vied organizuje spolu s AMAVET od 5. do 7. decembra 2023 v Kongresovom centre SAV v Smoleniciach podujatie Mladá nádej slovenskej vedy. Vybrané projekty z tohtoročného festivalu AMAVET tam budú môcť mladí autori odprezentovať a diskutovať s vedeckými pracovníkmi a pracovníčkami SAV.

 

Zdroj: TS AMAVET 2023

Spracovala: Andrea Nozdrovická

Súvisiace články