Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Retábí, začiatok sezónneho výskumu

Slovenskí egyptológovia opäť pracujú na Tell el-Retábí

6. 11. 2023 | videné 704-krát

Počas víkendových dní 5. až 6. novembra 2023 sa rozbehla už trinásta sezóna slovenskej časti terénneho výskumu na egyptskej lokalite Tell el-Retábí. Spoločná poľsko-slovenská misia tu pracuje už od roku 2007. „Dúfame, že nám trinástka prinesie šťastie,“  konštatuje zástupca odborníkov z Ústavu orientalistiky SAV, v. v. i., Jozef Hudec.

V tejto trinástej sezóne sa vedci a vedkyne zamerajú na najzápadnejší okraj sídliskového pahorku – tellu. „Od západu udierali kedysi na tell nílske záplavy a náš multidisciplinárny tím s napätím očakáva, ako sa podpísali na stave archeologických vrstiev,“ objasňuje výskum egyptológ J. Hudec.

Sezóna sa výnimočne uskutočňuje v novembri. Egyptológovia, archeológovia, geodetka, pedológ budú pracovať soboty až štvrtky. V polovici novembra sa k nim pridajú ďalší špecialisti a v Egypte zostanú až do 30. novembra 2023.

„V novembri už svitá o niečo neskôr ako v zvyčajnom výskumnom mesiaci septembri. Budíček tak nemáme o 3.30 hod., ale ´až´ o hodinu neskôr, aby sa stihol odjazd na lokalitu. Rannú cestu nám aktuálne ´spestruje´ hustá hmla. Napriek očakávaniam chladnejšej jesene sa však teploty popoludní pohybujú okolo 30 °C,“ popisuje začiatky sezónneho výskumu J. Hudec.

 

Spracovala: Andrea Nozdrovická

Zdroj a foto: Jozef Hudec, Ústav orientalistiky SAV, v. v. i.

 

 

 

Súvisiace články