Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Vychádza nové číslo časopisu Akadémia/Správy SAV

Vychádza nové číslo časopisu Akadémia/Správy SAV

16. 10. 2023 | videné 393-krát

Čo hovoria európske sociálne prieskumy o stave našej spoločnosti? Prečo majú populizmus a konšpirácie k sebe tak blízko? Aké výskumy si tento rok zaslúžili najprestížnejšie ocenenie akadémie? Aká budúcnosť čaká KC Smolenický zámok? Prečo je lepšia biela a nie tmavá strecha a akým spôsobom môže mestám pomôcť zadržiavanie dažďovej vody?

Laureátom tohoročnej Medzinárodnej ceny SAV sa stal britský profesor Rory Fitzgerald, ktorý stojí na čele projektu Európska sociálna sonda. V rozhovore vysvetlil spôsob, ako funguje prieskum, ktorý zahŕňa takmer 30 európskych krajín a tiež dôvody, prečo je účasť na tomto projekte pre Slovensko taká dôležitá.

Akým spôsobom sú výskumy ocenené prestížnou Cenou SAV dôležité, priblížili laureáti a laureátky Oľga Malkin z Ústavu anorganickej chémie SAV, Mária Omastová z Ústavu polymérov SAV, Daniel Kupka z Ústavu geotechniky SAV a Branislav Šprocha z Prognostického ústavu Centra spoločenských a psychologických vied SAV.

Kastelánka KC Smolenický zámok Ľubica Záborská napĺňa ciele, ktoré si po svojom nástupe vytýčila. Či a ako sa jej darí skĺbiť potreby kongresového centra s miestom prístupným aj pre verejnosť, sa dočítate v rozhovore, ktorý ponúka tiež prehľad najbližších akcií na zámku.

Holandský profesor Jan-Willem van Prooijen sa vo svojich výskumoch zameriava na temnú stránku človeka. V rozhovore okrem iného ponúka riešenie, ako komunikovať s ľuďmi, ktorí podľahli vplyvu konšpiračných teórií.

Európska noc výskumníkov tento rok verejnosti opäť ponúkla „zrozumiteľnú“ vedu. Na vedeckom podujatí nechýbali ani stánky, prednášky a diskusie z dielne SAV. Hlavnou témou bola umelá inteligencia a voda.

Viac sa dozviete v najnovšom čísle dvojmesačníka Akadémia, ktorý predstavuje vedkyne a vedcov a mapuje dianie v Slovenskej akadémii vied.

Akadémia / Správy SAV - časopis Slovenskej akadémie vied

 

Text: Stanislava Longauerová
Foto: Martin Bystriansky

Súvisiace články