Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

ilustračný obrázok

Oslávte svetový deň srdca so SAV na Noci výskumníkov

28. 9. 2023 | videné 437-krát

Koncom septembra si pravidelne pripomíname Svetový deň srdca. Pri tejto príležitosti sa do osvety o zdraví, starostlivosti o srdce a tiež prezentácie aktuálnych výsledkov výskumu v tejto oblasti zapája aj Ústav pre výskum srdca CEM SAV, v. v. i. Verejnosti chce zdôrazniť, že naše srdce je motorom nášho života. Príležitosť na stretnutia s vedcami a vedkyňami ústavu a na rozhovory o srdci budú mať návštevníci už v piatok 29. 9. 2023 počas Noci výskumníkov v Starej tržnici v Bratislave.

Srdce je orgán, ktorý nám umožňuje prežiť náš každodenný život naplno, čim viac o ňom vieme, tým lepšie sa oň vieme postarať. Náš aktuálny slogan Srdce v pohybe pripomína, že aktívny životný štýl je kľúčom k udržaniu si zdravého života,“ vysvetľuje Miroslav  Ferko z ÚVS CEM SAV, v. v. i.

Medzi známe odporúčania nielen vedcov, ale aj lekárov patrí pravidelné cvičenie, prechádzky, jazda na bicykli alebo akýkoľvek iný obľúbený šport.

„Každý krok navyše, každý výkon, ktorý posilňuje vaše srdce, je krok správnym smerom. Nepodceňujte dôležitosť zdravej výživy. Vyvarujte sa nadmernému príjmu cukrov, tukov a soli, a zahrňte do svojej stravy ovocie, zeleninu a celozrnné produkty. Vaše srdce vám bude vďačné,“ zdôrazňuje vedec a dodáva, že Svetový deň srdca je príležitosťou na reflexiu nad tým, ako dobre sa staráme o jeden z najdôležitejších orgánov v našom tele.

Ústav pre výskum srdca CEM SAV, v. v. i., pri príležitosti Svetového dňa srdca pripravil viacero aktivít zameraných na osvetu podpory zdravého životného štýlu. Úsilím odborníkov a odborníčok z ústavu je zvyšovať povedomie verejnsti o rizikových faktoroch srdcovo-cievnych ochorení a o propagovaní významu ich prevencie. Prostredníctvom „Systémového programu pre rozvoj kritického a vedeckého myslenia“ sa intenzívne venuje aj osvete zameranej na mladú generáciu.  

Počas Európskej noci výskumníkov (29.9.2023) si ústav pre návštevníkov pripravil zaujímavý program zameraný na problematiku srdcovo-cievneho systému, ochorení, prevencie,  správnej vyváženej životosprávy a potreby zahrnutia fyzickej aktivity do každodenného režimu.

„K dispozícii budú praktické a kreatívne ukážky nasmerované na spoznávanie funkcie srdca, energetickú výkonnosť, pochopenie vplyvu fyzickej záťaže na srdce a dopad týchto zmien na zdravotný stav človeka. Návštevníci budú mať možnosť odmerať si krvný tlak, frekvenciu srdca či pomocou diagnostických váh zistiť hmotnosť, obsah tuku, vody a svalovej hmoty v tele,“ spresňuje M. Ferko.

Mladí vedci z ÚVS CEM SAV budú počas podujatia pripravení odpovedať na otázky každého zvedavého návštevníka.

 

Zdroj: M. Ferko, T. Egan Beňová, ÚVS CEM SAV

Spracovala: Katarína Gáliková

Ilustračné foto: Katarína Gáliková

Súvisiace články