Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

ENV 2023

Európsku noc výskumníkov ovládne umelá inteligencia a téma vody

27. 9. 2023 | videné 565-krát

Aj tento rok sa posledný septembrový piatok, 29. septembra 2023, pripojí päť slovenských miest k najväčšiemu vedecko-popularizačnému podujatiu v Európe. Bratislava, Košice, Banská Bystrica, Žilina a Poprad sa opäť na jeden deň ponoria do tajov vedy. Tento rok sa festival vedy zameria na už všadeprítomnú umelú inteligenciu, ale aj na čoraz dôležitejšiu tému – vodu. Už tradične sa návštevníci Európskej noci výskumníkov budú môcť nielen spýtať stoviek vedcov na všetko, čo ich kedy o vede zaujímalo, ale v rámci 250 vedeckých stánkov si aj vyskúšať zaujímavé experimenty.

Najrôznejšie úlohy, praktické ukážky, poučné prednášky, technologické atrakcie či fascinujúce pokusy, to všetko je pripravené pre návštevníkov 17. ročníka podujatia.  „V Bratislave sa budú môcť reálne porozprávať s umelou inteligenciou prostredníctvom robota Furhata, no vedci im tiež vysvetlia, akým spôsobom rozpoznať, ak nás umelá inteligencia zavádza,“ približuje jednu z dvoch hlavných tém aktuálneho ročníka Ľubomír Bilský, riaditeľ Slovenskej organizácie pre výskumné a vývojové aktivity (SOVVA), ktorá Európsku noc výskumníkov spoločne s partnermi, a to Slovenskou akadémiou vied (SAV), Centrom vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) a Euractiv organizuje.                           

Aktuálny ročník Európskej noci výskumníkov však nebude len o umelej inteligencii. Jeho ďalšou veľkou témou bude voda. „Voda je základ života na našej planéte. Vo vedeckých stánkoch si budete môcť vyskúšať napríklad aj simuláciu dažďa, testovacie súpravy na analýzu kvality vody alebo vás výskumníci vtiahnu do problematiky extrémnych prejavov počasia,“ dodáva Ľ. Bilský. V Bratislave budú môcť návštevníci zažiť prednášky zahraničných rečníkov a dokonca aj náučnú plavbu po Dunaji na lodi Kriváň.

Téma vody bude mať silné zastúpenia aj v ďalších mestách, napríklad v Poprade priblížia mladým návštevníkom rôzne experimenty aj na doma dokonca ich rovesníci. „Žiaci základnej školy z Kežmarku nielen svojim rovesníkom radi ukážu, že výskumníkom môže byť každý z nás, a to aj bez drahého laboratórneho vybavenia,“ dopĺňa Ľ. Bilský.

V Košiciach si zase návštevníci vyskúšajú, aké to je robiť výskum na molekulárnej úrovni, keď v rámci expozície Mikroroboti v akcii budú vidieť, ako sa dá uchopiť a preniesť bunku na iné miesto. „Robotika sa nenadarmo považuje za odvetvie budúcnosti, aj preto má v rámci Európskej noci výskumníkov opäť významné zastúpenie prakticky vo všetkých mestách. V Žiline sa napríklad návštevníci na praktických ukážkach dozvedia, ako vlastne roboty vidia prostredie okolo seba,“ dodáva Ľ. Bilský. Naprogramovať robotickú ruku si zase budú môcť Banskobystričania.

Aj tento rok teda čaká na návštevníkov bohatý náučný program, no najmä možnosť zažiť si vedu na vlastnej koži. „Program a vedecké stánky sme opäť pripravovali tak, aby si každý, nielen malý, ale aj veľký, našiel niečo, čo ho zaujme. Či už si priamo vyskúša nejaký ten experiment, alebo technológiu, alebo sa možno iba porozpráva s vedcami o javoch, s ktorými sa stretáva v bežnom živote,“ dopĺňa Ľ. Bilský.

Kde bude možné zažiť Európsku noc výskumníkov 2023

  • Bratislava, Stará Tržnica, Lab.cafe, V-klub, Loď Kriváň, Centrum vedy AURELIUM, piatok 09.00 – 23.00 h, program
  • Banská Bystrica, Europea SC, piatok 9.00 – 21.00 h, program
  • Košice, OC Optima, piatok 9.00 – 21.00 h, program
  • Žilina, OC Mirage, piatok 9.00 – 21.00 h, program
  • Poprad, OC Max, piatok 9.00 – 20.00 h, program

Európska noc výskumníkov je súčasťou iniciatívy Európskej komisie, v rámci ktorej sa v posledný septembrový piatok podujatie uskutoční súbežne v 25 krajinách a zapojených bude viac ako 300 miest po celej Európe. Cieľom podujatia je zvýšiť povedomie o dôležitosti a prínosoch vedy pre náš každodenný život a motivovať mladých ľudí k záujmu o vedu, techniku a inovácie.

 

Čo si pre verejnosť v tomto ročníku pripravila SAV nájdete spracované TU.

 

Zdroj: ENV

Súvisiace články