Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Prezidentka SR Zuzana Čaputová, režisérka a vedkyňa Soňa G. Lutherová, producent filmu Maroš Hečko, hlavní protagonisti filmu Marvin a Ivan Horvatovci

Film Šťastný človek Sone G. Lutherovej z ÚESA SAV získal ocenenie na MFF Cinematik

18. 9. 2023 | videné 674-krát

Uplynulý týždeň mal premiéru antropologický dokumentárny film Sone G. Lutherovej, ktorá pracuje ako samostatná vedecká pracovníčka v Ústave etnológie a sociálnej antropológie (ÚESA) SAV, v. v. i. Šťastný človek prináša príbeh česko-slovenskej rodiny, ktorá sa vyrovnáva s okolnosťami spojenými s tranzíciou jedného z rodičov. Snímku uviedli do kín prezidentka SR Zuzana Čaputová na slávnostnej premiére v Slovenskej národnej galérii (SNG) a ministerka kultúry SR Silvia Hroncová na festivale Medzinárodnom filmovom festivale Cinematik v Pieštanoch.

„Režisérka Soňa G. Lutherová pracovala nesmierne spontánnym a ľudským spôsobom a cez príbeh Marvina a Ivana ukazuje nielen tranzíciu ako proces sebanaplnenia a cestu za šťastnejším životom, ale odkrýva aj pevnosť partnerského vzťahu prostredníctvom rodinnej každodennosti,“ zablahoželala po premietaní ministerka kultúry SR Silvia Hroncová a v následnej diskusii pokračovala: „Šťastný človek je napokon veľmi výstižný názov, ktorý výborne predstavuje posolstvo tohto autentického, intímneho a vo výsledku humánneho filmu. Viem, že to nebol hlavný zámer tvorcov, ale film má aj svoj spoločenský rozmer. O téme tranzície vie naša spoločnosť veľmi málo. Niektorí politici, ktorí sa k téme transľudí vyjadrujú, o nej nevedia takmer nič. Nemôžeme sa zmieriť s tým, aby sa o tranzícii mlčalo z dôvodu, že polarizuje spoločnosť. Spoločnosť v skutočnosti rozdeľujú nezodpovední politici, ktorí túto tému zneužívajú na svoje politické ciele. Vyspelosť spoločnosti musíme merať tým, ako je tolerantná k menšinám. A tento film nám ukazuje, čo tolerancia, ľudskosť a životné šťastie sú,“ dodala počas premiéry v Piešťanoch.

Na slávnostnú premiéru do kina v SNG zavítala aj prezidentka SR Zuzana Čaputová. „Veľmi si vážime účasť pani prezidentky a pani ministerky kultúry. Náš film ukazuje obyčajný príbeh (ne)obyčajnej rodiny, v ktorom sa nájde asi každý z nás,“ povedala režisérka a vedkyňa zo SAV Soňa G. Lutherová.

Film získal na festivale MFF Cinematik hlavnú cenu pre dokumentárny film cinematik.dok.

Snímku, ktorá mala svetovú premiéru na medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov Hot Docs v Toronte, uvedie do kín Asociácia slovenských filmových klubov 21. septembra 2023.

 

Spracovala: Martina Wilsch, ÚESA SAV, v. v. i.

Foto: Be well media

Súvisiace články