Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Pozvánka na vedeckú kaviareň SAVinci

SAVinci v Eurovei: Zmena klímy – ako sa správame?

11. 9. 2023 | zhliadnuté 217-krát

Klimatická zmena už dávno nie je len záležitosťou prírodných vied. Čoraz viac sa stáva najmä problémom zmeny ľudských návykov – správania ľudí aj spoločnosti. O pohľade spoločenských vied na zmenu klímy budeme hovoriť vo vedeckej kaviarni SAVinci, ktorá bude 12. septembra 2023 o 18.00 hod. v nových priestoroch Eurovea II. (v časti Foodhall, na schodoch s výhľadom na Dunaj). O jednom z najaktuálnejších globálnych problémov budú hovoriť RNDr. Pavol Siman, PhD., z Ústavu vied o Zemi SAV, v. v. i., a Mgr. Jakub Šrol, PhD., z Ústavu experimentálnej psychológie Centra spoločenských a  psychologických vied SAV, v. v. i.

„Vedci a vedkyne sa zhodujú, že súčasná zmena klímy vznikla v dôsledku ľudskej činnosti. Je preto dôležité na tento problém nahliadať z pohľadu prírodných aj spoločenských a humanitných vied,“ hovorí Jakub Šrol a dodáva, že hoci prieskumy verejnej mienky ukazujú, že ľudia na Slovensku považujú klimatickú zmenu za závažný problém, toto vnímanie sa nedostatočne odráža v našom správaní a podpore politík v oblasti ochrany životného prostredia. Ide o paradox, ktorý nám môžu pomôcť objasniť psychologické mechanizmy vysvetľujúce to, ako človek vníma problém klimatickej zmeny, ako ho prežíva a ako sa vo vzťahu k nemu správa.

Pavol Siman zároveň prízvukuje, že „to, že si ani neuvedomujeme alebo nechceme pochopiť vážnosť klimatickej krízy poháňanej silami planéty, možno považovať za najväčšiu hrozbu, ktorej čelíme“.

Srdečne pozývame!

 

Spracovala: Andrea Nozdrovická

Súvisiace články