Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Divoké endemické makaky Jakušimy

Vyhlásili BARS 2023, výnimočnú súťaž pre stredoškolákov o vedeckú expedíciu do krajiny vychádzajúceho slnka

20. 8. 2023 | videné 2896-krát

Stredoškolákom, ktorí sa neboja dobrodružstva, je určená vedecká súťaž BARS 2023. Tímy, ktoré najlepšie vypracujú zadané úlohy, postúpia do finále na zámku v Smoleniciach, kde absolvujú štvordňové sústredenie spojené so školením s vedcami a odborníkmi na prežitie. Víťazný tím sa dostane na mesačnú letnú vedeckú výpravu do prapôvodných lesov sibírskeho tigra v krajine vychádzajúceho slnka, na Hokkajde. Projekt sa uskutočňuje aj v spolupráci s Harvardovou univerzitou v USA, Cambridgeskou univerzitou vo Veľkej Británii a Sorbonskou univerzitou vo Francúzsku.

Do súťaže sa môžu prihlásiť trojčlenné tímy stredoškolákov. Ich úlohou je v prvom kole vypracovať viaceré teoretické a praktické úlohy, ktoré majú preveriť ich usilovnosť, vynaliezavosť, názory a reakcie na neriešiteľné úlohy. „Úlohy do veľkej miery prichystali účastníci minulých ročníkov. Pri praktických úlohách musia súťažiaci zveľadiť svoje vlastné prostredie,” opísal zadania vedúci organizačného tímu súťaže Peter Vršanský z Ústavu zoológie SAV, v. v. i. V projekte BARS1 takto legálne vysadili 1,361 pôvodných neovocných stromov – celý nový les.

Práce vyhodnotí odborná porota a do finále vyberie päť najlepších tímov. Ich členovia získajú možnosť absolvovať exkluzívne školenie od vedcov, odborníkov na prežitie a špeciálnych jednotiek. „Na sústredení na Smolenickom zámku preveríme odolnosť finalistov a ich schopnosť riešiť praktické úlohy. Zistíme tiež, ako vedia samy seba organizovať, spolupracovať a férovo súťažiť a pomáhať konkurencii,” doplnil paleobiológ. Sústredenie sa má uskutočniť v zimných mesiacoch.

Zo sústredenia v Smoleniciach vzíde víťazný tím, ktorému bude v spolupráci s japonskými vedcami komplexne hradená dobrodružná vedecká výprava. Víťazi budú mať možnosť prežiť mesiac v prírode, navštívia lesy, budú stopovať šelmy, zaznamenávať živočíchy neznáme pre vedu, prispejú k ochrane a pomôžu medzinárodným vedeckým tímom. Termín expedície sa s víťazmi (partnermi projektu) dohodne podľa situácie.  

Vypracované práce treba odovzdať do 15. novembra 2023. Podmienky účasti, ako aj znenie úloh je prílohe.

Vedeckú súťaž pod záštitou UNESCO organizuje Slovenská akadémia vied v spolupráci s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR, Veľvyslanectvom Indie na Slovensku a pod záštitou J. E. veľvyslanca Makota Nakagawu na Slovensku a združením AMBA. BARS 2023 nadväzuje na úspešný medzinárodný vedecký a ochranársky projekt SUMACO 2015, vďaka ktorému sa víťazi súťaže stali súčasťou vedeckej výpravy tímu Petra Vršanského do džungle v Ekvádore. O jeho aktivitách a objavoch vtedy na titulnej stránke informovala aj spravodajská televízia BBC. Projekty BARS1 a BARS2 sa úspešne uskutočnili v Indii (HImaláje 2022) a v Japonsku (Jakušima – najstaršie stromy sveta 2023), z čoho sa rovnako pripravuje správa a film pre BBC.

 

Spracovala: Andrea Nozdrovická

Foto: Peter Vršanský, Ústav zoológie SAV, v. v. i.

Súvisiace články