Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Observatórium na Lomnickom štíte

Astronomický ústav SAV, v. v. i., otvára v sobotu dvere observatórií pre návštevníkov

15. 8. 2023 | videné 805-krát

Astronomický ústav SAV patrí medzi najstaršie ústavy Slovenskej akadémie vied, ktorých vznik sa datuje ešte pred vznikom samotnej SAV. Pri príležitosti 80. výročia svojho vzniku organizuje AÚ SAV so sídlom v Tatranskej Lomnici v sobotu 19. augusta 2023 na svojich vysokohorských observatóriách Deň otvorených dverí.

Observatórium na Skalnatom Plese bude možné navštíviť každú polhodinu od 10.00 do 16.00 hod. a naše najvyššie položené observatórium na Lomnickom štíte počas celého dňa v závislosti od premávania lanovky. Organizátori však upozorňujú, že vstupenky na lanovku na Lomnický štít je vhodné rezervovať si vopred, keďže kapacita visutej lanovky je obmedzená. „Treba tiež rátať s tým,  že pobyt na Lomnickom štíte je limitovaný na 50 minút,“ pripomína Peter Gömöry, riaditeľ Astronomického ústavu SAV, v. v. i.

Na oboch vysokohorských pracoviskách budú počas celého dňa k dispozícii viacerí vedeckí pracovníci, ktorí návštevníkom poskytnú informácie o histórii ústavu, ale hlavne o aktuálnych oblastiach výskumu a úspechoch dosiahnutých na Astronomickom ústave SAV. „Návštevníci si budú môcť pozrieť na observatóriu na Skalnatom Plese okrem iného vôbec najväčší ďalekohľad na Slovensku. Na observatóriu na Lomnickom štíte zasa unikátny dvojitý koronograf určený na výskum Slnka,“ pozýva riaditeľ AÚ SAV, v. v. i.

 Využite teda príležitosť nazrieť do atraktívneho prostredia slovenských vedcov-astronómov a možnosť dozvedieť sa viac o stále neprepádaných tajomstvách vesmíru. Na podujatie je vstup voľný.

 

Spracovala: Andrea Nozdrovická

Foto: Michal Ostaszewski

Súvisiace články