Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Snímka jasného meteoru–- bolidu z kamery Európskej bolidovej siete v Starej Lesnej

Na pozorovanie meteorického roja Perzeíd budú veľmi priaznivé podmienky

9. 8. 2023 | videné 875-krát

Opäť nás čaká každoročné nebeské divadlo, keď okolo 12. augusta pozorujeme meteorický roj Perzeíd s približne rovnakou maximálnou frekvenciou 45 meteorov za hodinu. Podmienky na pozorovanie v blízkosti maxima sú tento rok priaznivé, Mesiac svojím svitom rušiť nebude, bude len 3,5 dňa pred novom.

Roj Perzeíd je činný od poslednej dekády júla do polovice augusta, pričom jednotlivé meteory sa vyskytujú až do polovice septembra. „Šírka prúdu je zhruba 65 miliónov km,“ objasňuje Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV, v. v. i., „centrálne vlákno je pomerne úzke (asi 10 miliónov km) – za štyri dni okolo maxima stretne Zem 62 percent všetkých Perzeíd.“

To, že ´padajúce hviezdy´ pozorujeme opakovane každý rok v rovnakom období, je podľa Jána Svoreňa dané tým, že Zem je pri svojom obehu okolo Slnka každý rok okolo 12. augusta najbližšie k dráhe materskej kométy. Tou je kométa 109P/Swift-Tuttle, z ktorej v blízkosti perihélia (najbližší bod dráhy kométy k Slnku) unikajú prachové častice. Pri vniknutí do zemskej atmosféry zhoria a my vidíme úkaz meteoru.

Meteorický roj Perzeíd je najznámejší vďaka dobrým podmienkam na pozorovanie počas teplých letných nocí, najviac meteorov za hodinu však možno uvidieť 4. januára, keď je v činnosti meteorický roj Kvadrantíd.

 

Spracovala: Andrea Nozdrovická

Foto: Ján Svoreň, Astronomický ústav SAV, v. v. i.

 

Súvisiace články