Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Cyklus prednášok Vivat Scientia!/Nech žije veda! sa už po šiestykrát predstavil v Mestskom múzeu na Radnici v Lučenci

Parazity ako šikovní manipulátori

3. 8. 2023 | videné 820-krát

Cyklus prednášok Vivat Scientia!/Nech žije veda! sa už po šiestykrát predstavil v Mestskom múzeu na Radnici v Lučenci. Pozvanie prijala doktorka Daniela Antolová z Parazitologického ústavu SAV, v. v. i., v Košiciach. Témou poslednej predprázdninovej prednášky boli parazity.

V dopoludňajších hodinách vedkyňa prednášala pre študentov a študentky Gymnázia B. S. Timravy a podvečer aj pre širokú verejnosť.

Doktorka Antolová uviedla vo svojich prednáškach divákov do práce vedcov Parazitologického ústavu SAV, ako je publikovanie vo vedeckých časopisoch, implementácia výsledkov výskumu do praxe, vzdelávanie či popularizácia. Vysvetlila, na aké skupiny sa parazity delia, čo je to medzihostiteľ a definitívny hostiteľ.

Môže byť parazit manipulátor? Tieto inteligentné tvory dokážu svojich hostiteľov prinútiť, aby robili, čo im vyhovuje a aby sa ich vývojový cyklus neukončil. Príkladom je motolica kopijnatá, ktorá parazituje u prežúvavcov, napríklad kráv. Predtým im ale ako medzihostiteľ poslúži mravec. „Vývojové štádiá – cerkárie migrujú do nervového ganglia v hlave mravca a spôsobia to, že sa zahryzne do stebla trávy, dostane kŕč a visí tam, až kým ho zviera nespasie spolu s trávou,“ vysvetľuje vedkyňa.

Dôležitá práca vedcov je diagnostika parazitov. Pri priamej diagnostike máme priamy dôkaz pôvodcu alebo jeho vývinových štádií, pri nepriamej je potrebný dôkaz špecifických protilátok v krvi.

Zmena klímy, globálne zmeny či urbanizácia prispieva k šíreniu parazitárnych ochorení. Dr. Antolová prezradila informácie a zaujímavosti o najčastejších parazitoch ľudí a zvierat na Slovensku. Medzi veľmi časté parazity, ktoré napádajú ľudí, patria mrľa detská či škrkavka (hlísta) detská. Menej často sa vyskytujú pásomnica dlhá a pásomnica obyčajná. „Bývajú to importované nákazy. To znamená, že Slováci odídu do zahraničia, dajú si miestne špeciality a v mäse sa nachádza parazit. Systém chovu hospodárskych zvierat na Slovensku neumožňuje, aby sa dostali do kontaktu s niečím, čo bolo kontaminované,“ dodáva odborníčka.

Parazitologička vystríhala pred veľmi častou toxoplazmózou, ktorá ohrozuje hlavne tehotné ženy a ľudí s poruchou imunity. Paradoxne sa parazity v súčasnosti využívajú aj ako liečitelia napríklad pri zápalových ochoreniach čriev alebo autoimunitných ochoreniach či alergiách. Na záver Dr. Daniela Antolová pridala tipy, ako sa pred nimi parazitmi chrániť. Upozornila tiež na praktiky pochybných diagnostikov bez medicínskeho vzdelania a praxe, ktorí môžu spôsobiť ešte väčšie ťažkosti ako samotné parazity.

Lučenecké publikum kládlo zvedavé otázky už počas diskusie. Divákov zaujímalo, ako sa dokážu nakaziť parazitárnymi ochoreniami, s akými kuriozitami sa vedkyňa počas svojej kariéry stretla a akým úskaliam musia čeliť slovenskí vedci. Okrem zaujímavej prezentácie si Dr. Antolová priniesla ukážky rôznych druhov preparátov parazitov, ktoré mali takisto veľký úspech.

FOTOGALÉRIA

 

Spracoval: Martin Bystriansky

Foto: Katarína Gáliková

Video: autor

Súvisiace články