Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Astronomický ústav SAV, v. v. i. oslavuje 80. výročie svojho založenia

Dni otvorených dverí na astronomických observatóriách SAV vo Vysokých Tatrách

6. 7. 2023 | videné 1074-krát

Astronomický ústav SAV, v. v. i., v Tatranskej Lomnici (AsÚ SAV, v. v. i.) oslavuje 80. výročie svojho založenia. Pri tejto príležitosti a tiež pri príležitosti 70. výročia Slovenskej akadémie vied otvára svoje vysokohorské observatóriá širokej verejnosti. Jedinečná možnosť navštíviť tieto unikátne výskumné pracoviská bude 15. júla a 19. augusta 2023.

AsÚ SAV, v. v. i., pozýva fanúšikov a fanúšičky astronómie na dni otvorených dverí, ktoré organizuje počas prázdnin v observatóriách na Skalnatom Plese a Lomnickom štíte. Nadšenci vesmíru budú mať počas dvoch letných sobôt príležitosť spoznať prácu astronómov, nahliadnuť do priestorov, v ktorých realizujú svoje merania a pozorovania a pozrieť si teleskopy a prístrojové vybavenie observatórií.

„Na Skalnatom plese návštevníkom ukážeme aj 1,3-metrový zrkadlový ďalekohľad, najväčší na Slovensku. Na Lomnickom štíte sa zoznámia s prístrojmi svetovej úrovne určenými na pozorovanie slnečnej koróny,“ približuje Ján Svoreň z AsÚ SAV, v. v. i.

V observatóriu na Skalnatom Plese budú vstupy o každej celej a každej polhodine a to v čase od 10.00 do 16.00 hod. Na Lomnickom štíte budú pracovníci AsÚ SAV, v. v. i., vykonávať prehliadky priebežne počas doby premávania lanovej dráhy. Vstup do observatórií je voľný.

 

Spracovala: Katarína Gáliková

Foto: Astronomický ústav SAV, v. v. i.

Súvisiace články