Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Hosťom špeciálneho Vedeckého podcastu SAV bol predseda akadémie Pavol Šajgalík. Epizódu sme nahrávali naživo na podujatí Víkend so SAV, ktoré bolo oslavou 70. výročia akdémie.

Vyšiel špeciálny Vedecký podcast SAV s Pavlom Šajgalíkom

30. 6. 2023 | videné 804-krát

Do tretice opäť vo Vedeckom podcaste SAV – špeciálne naživo pred publikom a hlavne slávnostne, v rámci osláv 70. výročia vzniku Slovenskej akadémie vied. Pozvanie do špeciálnej epizódy podcastu SAV, ktorá sa nahrávala počas podujatia Víkend so SAVprijal po tretí raz predseda SAV prof. Pavol Šajgalík. Na pódiu pred bratislavskou Euroveou a pred divákmi moderoval Peter Boháč. Vedecký podcast SAV touto epizódou uzatvára svoju tretiu sériu a čaká ho prázdninová pauza.

„Sedemdesiat rokov existencie SAV v porovnaní napríklad s takmer tisícročnou existenciou Bolonskej univerzity je veľmi krátka epizóda,“ uviedol predseda SAV, zároveň však skonštatoval, že každá inštitúcia musí mať svoj začiatok, nadkritické množstvo vôle pre svoj vznik, podporovateľov aj dobrých ideí. „SAV dnes už takou inštitúciou je a po mnohých peripetiách, ktoré zažila, má právo žiť,“ zdôraznil Pavol Šajgalík.

Predseda SAV krátko popísal, ako sa za 70 rokov posunul výskum akadémie. „Pohýnal sa tak ako celé ľudstvo. Menila sa technika aj experimentálne metódy. V súčasnosti začíname skúmať elementárne problémy – ako vzniká hmota, vesmír... a čoraz viac sa posúvame k pomyselnému ´big bangu´, veľkému tresku,“ približuje predseda SAV a dodáva aj negatíva, ktoré výskum prináša. Zmieni sa aj o umelej inteligencii – napriek mnohým výhradám ju podľa neho nemožno pribrzdiť. „Ľudský vývoj nezastavíme,“ komentuje P. Šajgalík. „Umelá inteligencia je prostriedok, nie je cieľ,“ hovorí a pridáva aj osobný zážitok s týmto výdobytkom vedy pri prejave rakúskeho prezidenta Van der Bellena.

Históriu SAV možno rozdeliť na dve časti – v tej prvej bola poznačená komunistickým režimom, ktorý ovplyvňoval jej vedeckú i personálnu politiku. Predseda SAV konkretizuje, ako a na čom sa toto politické zriadenie v oblasti vedeckého výskumu podieľalo. Druhé obdobie histórie SAV, po nežnej revolúcii, je poznačené aj slobodou bádania. „Veda je zo samej podstaty o slobodnom myslení,“ prízvukuje P. Šajgalík. Slobodu bádania považuje za rozhodujúci faktor pre prácu vedcov a popisuje, prečo je to také dôležité. Rozhovorí sa aj o svojej vedeckej práci v Ústave anorganickej chémie SAV, v. v. i., a objasní, prečo sa venuje práve výskumu konštrukčnej keramiky, predovšetkým na báze karbidu kremíka, a kde všade nachádza tento materiál uplatnenie.

V podcaste moderátor Peter Boháč zhrnul, čo sa v akadémii zmenilo, odkedy nahrával prvý vedecký podcast SAV  – pribudli granty pre podporu mladých výnimočných vedeckých osobností SASPRO, SASPRO2, IMPULZ a ďalšie schémy a aktivity a najmä – úspešne sa uskutočnila transformácia ústavov SAV na verejné výskumné inštitúcie. „Povedané športovou technológiou – natrénované máme, len sa musíme rozbehnúť,“ popisuje tieto míľniky predseda SAV. Významnú úlohu zohráva financovanie nielen akadémie, ale aj vedy na Slovensku, ktoré výrazne zaostáva za krajinami EÚ. „Ľudia, ktorí pracujú v SAV, sú veľkej väčšine entuziasti a ja si ich preto veľmi vážim,“ oceňuje prácu vedcov-kolegov predseda SAV a zdôrazňuje pritom, že sú ochotní aj sa uskromniť, aby mohli robiť to, čo robia. „A sú hlboko presvedčení, že to, čo robia je zmysluplné a dôležité pre budúcnosť tejto krajiny. Žiaľ, chýba nám porozumenie decíznej sféry. Pokiaľ neinvestujeme do kultúry, vzdelania a vedy, straty, ktoré toto zanedbanie spôsobuje, sa budú veľmi ťažko reparovať,“ apeluje predseda SAV. Ako veľký problém tiež uviedol chýbajúci dialóg so súkromným sektorom. „Na to by sme potrebovali spoločnú platformu, akú majú napríklad kolegovia v Českej republike, kde súkromný sektor spolu s akademickým podávajú spoločné projekty“ uvádza P. Šajgalík a menuje príklady aj z Nemecka. Nezanedbateľnú úlohu hrá podľa P. Šajgalíka aj internacionalizácia našej najväčšej vedeckej inštitúcie. Zvyšuje sa tiež počet kvalitných študentov, chýba však väčší záujem pracovníkov o vyššie pozície, čo označil za Achillovu pätu SAV.

Pavol Šajgalík v podcaste odhalí aj kúsok súkromia a priblíži aj svoje „hudobné skúsenosti“ z mladosti s klarinetom alebo gitarou, „s ktorou bolo ľahšie získať priazeň dievčat“. Prezradí aj svoj prvý vedecký nápad. „Vedecká práca je kreatívna, to je na nej to najkrajšie. Ak sa vám niečo podarí, je to neuveriteľný pocit radosti, že vám neprekáža, ak sa potom dlhšie nedarí,“ vyznáva lásku k vede predseda SAV, ktorý si na Víkende so SAV si prezrel všetky stánky. „Som nadšený množstvom mladých ľudí, rodičov s malými deťmi, ktoré sa o prácu SAV zaujímajú – nevidel som jediný stánok prázdny, čo len dokazuje, že naozaj robíme vedu pre ľudí,“ zhodnotil predseda SAV prof. Pavol Šajgalík, ktorý na záver odpovedal aj niekoľko otázok detí. Viete, prečo nosí predseda SAV fúzy?

Vedecký podcast SAV nájdete v podcastových aplikáciách PodBean, Apple Podcasts, Google Podcasts, na Spotify a na stránke www.podcasty.sme.sk. Celý rozhovor s Pavlom Šajgalíkom si môžete vypočuť aj kliknutím na prehrávač vložený na konci textu.

Vedecký podcast SAV čaká prázdninová prestávka. Najbližšia epizóda, ktorá zároveň odštartuje už štvrtú sériu vedeckých audio rozhovorov z dielne SAV, vyjde v septembri.

 

Spracovala: Andrea Nozdrovická

Foto: Martin Bystriansky, Katarína Gáliková

Súvisiace články