Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Pozvánka prednášku

Pozvánka na prednášku Literatúra afrických žien v 21. storočí: feminizmus, modernita a afropolitizmus

19. 6. 2023 | zhliadnuté 319-krát

Informačné a dokumentačné stredisko UNESCO pri Univerzitnej knižnici v Bratislave v spolupráci s Ústavom svetovej literatúry SAV, v. v. i., organizuje prednášku Dr. Dobroty Pucherovej, D. Phil. s názvom Literatúra afrických žien v 21. storočí: feminizmus, modernita a afropolitizmus. Podujatie sa uskutoční v stredu 21. júna 2023 o 17.30 hod. v Seminárnej sále Univerzitnej knižnice v Bratislave.

Africká literatúra písaná ženami zažíva „boom“. Africké spisovateľky píšuce po anglicky získavajú prestížne medzinárodné ocenenia, prekladajú sa do desiatok jazykov a určujú trendy nielen v africkej literatúre, ale aj v globálnom feministickom hnutí. Je preto ťažké uveriť, že Afričanky začali písať a publikovať až v 60. rokoch minulého storočia.

Prednáška priblíži vznik a vývin africkej literatúry v angličtine a sústredí sa na tvorbu žien, ktorá podobne ako všade inde musela čeliť predsudkom, vylúčeniu a podceňovaniu. Ústrednú úlohu v tomto procese hrali „tradície“, na ktoré autorky reagovali svojou vlastnou definíciou africkej modernity. Bude reč aj o africkom feminizme, ktorý v 21. storočí prechádza radikálnou transformáciou, a o závratnej rýchlosti, ktorou africké spisovateľky dobehli svoje oneskorenie v rámci africkej literatúry, ale aj v rámci svetovej ženskej literárnej histórie.

 

Spracoval: Peter Zlatoš, Ústav svetovej literatúry SAV, v. v. i.

Súvisiace články