Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Vedci SAV a enológovia hodnotili slovenské vína

Spoznali sme najlepšie vína SAV roku 2023

19. 6. 2023 | videné 890-krát

V stredu 14. júna 2023 sa na Smolenickom zámku stretli vedci a enológovia, aby v tradičnej súťaži Víno SAV posúdili najlepšie slovenské vína. Komisie hodnotili spolu 60 vzoriek od 16 výrobcov a udelili 11 zlatých a 41 strieborných medailí. Šampiónom súťaže sa stalo červené suché víno Neronet 2018 z vinárstva Michal Sadloň – vinárstvo z Limbachu.

Predseda SAV prof. Pavol Šajgalík všetkých hodnotiacich privítal na Dolnom nádvorí Smolenického zámku, kde súťaž prebiehala: „Chcel by som sa poďakovať Ing. Kristlovi za to, že už po niekoľkýkrát sa podujal viesť súťaž Víno SAV. Ďakujem tiež vinárom, ktorí prišli medzi nás, a kolegom, ktorí sa podujali vína hodnotiť.“

Vína hodnotili dve komisie, predsedali im skúsení a poprední slovenskí enológovia – Jozef Navara a Miloš Grančič.

Šampiónom bielych vín sa stalo biele polosladké víno Tramín červený 2022 (Navara vinárstvo). V kategórii A1 zvíťazilo biele suché víno Riesling reserva 2021 (Dubovský a Grančič). Víťaz kategórie C je Neronet 2018 (Michal Sadloň – vinárstvo). Cenu SAV získalo biele sladké víno Devín 2018 (Karpatská Perla).

„Potešilo ma, že napriek ústupu množstva prihlásených vín na rôznych súťažiach, si podujatie Víno SAV udržalo kvalitu hodnotených vzoriek,“ povedal riaditeľ súťaže Víno SAV Kurt Kristel.

Víno Slovenskej akadémie vied je súťaž vín vyrobených na Slovensku z hrozna pochádzajúceho zo Slovenskej republiky, ktoré hodnotia vynikajúci slovenskí vedci zo SAV pri odbornej garancii popredných slovenských enológov. Zámerom súťaže je neformálnym spôsobom na základe anonymného výberu odporučiť vína, ktoré by SAV využívala vo svojich zariadeniach a najmä pri rôznych svojich aktivitách s cieľom podporiť propagáciu slovenských vín vynikajúcej kvality.

Trofeje Víno SAV sa udeľujú ako osobitný prejav uznania vedeckej komunity kvalitným produktom zo Slovenska v snahe podporiť kvalitnú domácu produkciu, s osobitným ocenením jej inovatívnosti a prihliadnutím na regionálny rozvoj SR. Slávnostné ocenenie víťazov sa uskutoční v septembri v Malom kongresovom centre SAV v Bratislave.

Kompletné výsledky súťaže Víno SAV 2023

 

Spracoval: Martin Bystriansky

Foto: autor

Súvisiace články