Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Titulka nového čísla

Vychádza nové číslo časopisu Akadémia/Správy SAV

15. 6. 2023 | videné 525-krát

Akú má za sebou minulosť a aká je budúcnosť SAV? Je dva a pol kilometra veľa alebo málo? Prečo je vínna muška v genetike číslo jedna a prečo je rovnoprávnosť na pracovisku aj doma v kuchyni taká dôležitá? Kto a v akom kontexte si spomenul na akadémiu pri príležitosti jej 70. výročia? Viac sa dozviete v najnovšom čísle dvojmesačníka Akadémia, ktorý predstavuje vedkyne a vedcov a mapuje dianie v Slovenskej akadémii vied.

Predseda SAV Pavol Šajgalík porozprával o tom, ako sa od jeho príchodu do akadémie zmenila samotná ved, ako vníma vedu politická elita aj verejnosť.

Genetička Martina Gáliková z Ústavu zoológie SAV, v. v. i., sa podelila o výsledky, ktoré dosiahla výskumom vínnej mušky na Slovensku aj v zahraničí a zhrnula tiež, ako vníma postavenie vedkýň v slovenskom výskume.

Historik Adam Hudek z Historického ústavu SAV, v. v. i., priblížil neľahký zrod slovenskej vedy na pozadí politických zápasov, ktoré ju (de)formovali.

Riaditeľka Archívu SAV Jana Gubášová Baherníková a jej zástupkyňa Kristína Majerová porozprávali nielen o počte dokumentov, ktoré archív ukrýva, ale aj o spoločenskom význame ich práce. Prezradili tiež, či medzi archivármi nájdeme vždy len introvertov.

Viac na Akadémia / Správy SAV - časopis Slovenskej akadémie vied

 

Text: Stanislava Longauerová
Foto: Martin Bystriansky

Súvisiace články