Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Lučenská Vivat Scientia!/Nech žije veda! patrila tentoraz Barbare a Jozefovi Ukropcovcom z BMC SAV, v. v. i.

Človek – tvor zrodený pre pohyb

12. 6. 2023 | videné 516-krát

Už po piatykrát si mohli obyvatelia Lučenca užiť popularizačnú prednášku z cyklu Slovenskej akadémie vied Vivat Scientia!/Nech žije veda! Podujatie sa uskutočnilo v pondelok 29. mája 2023 o 17.00 hod. v priestoroch Radnice Mestského múzea v Lučenci. Pozvanie prijali špičkoví odborníci v oblasti biomedicíny, manželia Barbara a Jozef Ukropcovci z Biomedicínskeho centra SAV, v. v. i, ktorí prednášali o pohybe ako o elixíre zdravia.

Obaja už niekoľko rokov skúmajú účinky pohybovej aktivity na metabolické zdravie a jej úlohu pri prevencii a liečbe chronických ochorení. Výsledky ich práce ukazujú, že zmena životného štýlu spojená s pravidelným cvičením pozitívne ovplyvňuje metabolizmus a znižuje riziko vzniku mnohých ochorení.

Už tradične dopoludnia vedci prednášali pre študentov a študentky Gymnázia B. S. Timravy a podvečer pre širokú verejnosť.

Ako prvá sa ujala slova prof. Ukropcová. Aj keď by sa mohlo zdať, že mnohé iné živočíchy majú navrch, čo sa týka pohybu, ľudia sú najlepší vytrvalostní bežci. „Človek bol zrodený pre pohyb, “ tvrdí Barbara Ukropcová. Náš životný štýl sa však za posledné desaťročia veľmi zmenil. Málo sa hýbeme a prijímame priveľa kalórií. To má za následok, že rýchlejšie starneme a trápia nás rôzne chronické ochorenia. Na to, aby sme tieto procesy spomalili, je potrebné pravidelne cvičiť, ideálne jednu hodinu 3- až 4-krát týždenne.

Kostrový sval nie je dôležitý len ako orgán pohybu, ale má aj sekrečnú funkciu a reguluje celotelový metabolizmus. Preto mu musíme dopriať pravidelnú dávku pohybu. Ak tak neurobíme, už za týždeň bez pohybu môžeme stratiť až 1,2 kg svalovej hmoty. Cvičenie je však nesmierne dôležité aj pre náš mozog. „Zlepšuje sa prekrvenie, stimuluje sa prepojenie medzi neurónmi, tvorba nových neurónov do vysokého veku, zlepšuje sa plasticita mozgu a schopnosť reagovať na stimuly,“ zdôrazňuje odborníčka. Existuje množstvo dlhodobých štúdií vykonaných na myšiach, ale aj ľuďoch, ktoré to potvrdzujú. Jednou z takých štúdií sa zaoberali aj v Biomedicínskom centre SAV, v. v. i., bola zameraná na tréningové intervenčné štúdie. Zistilo sa, že trojmesačný aeróbne-silový tréning zlepšuje klinický stav a motorické funkcie u pacientov s Parkinsonovou chorobou.

Dr. Jozef Ukropec sa vo svojej prednáške zameral na merania, ktoré na Ústave experimentálnej endokrinológie BMC SAV, v. v. i., vykonávajú. Na začiatku sa venoval popisu zariadení, ktoré vedci na experimenty využívajú. Napríklad v metabolickej komore určenej pre človeka vedia presne stanoviť množstvo kyslíka, ktoré spotrebuje, a oxidu uhličitého, ktorý vyprodukuje a následne definovať jeho výdaj energie.

Zaujímavé meranie prebieha v spolupráci s Lekárskou univerzitou vo Viedni, na ktoré využívajú magnetickú rezonanciu. Človek v podstate vo vnútri prístroja cvičí. „Robí sa to preto, aby mohli sledovať dynamické zmeny energeticky významných molekúl,“ dodáva vedec.

Dôležitou súčasťou výskumu je štúdium exerkínov. Sú to všetky molekuly, ktoré sa pri cvičení dostávajú do krvi a obmývajú naše orgány. Je ich veľké množstvo a môžu rôznym spôsobom ovplyvňovať funkčný stav orgánov.

Vďaka založeniu Centra pohybovej aktivity v BMC SAV pomáhajú manželia Ukropcovci seniorom zvýšiť ich fyzickú zdatnosť a tým zlepšiť ich metabolické zdravie.

Súčasťou podujatia boli otázky publika a tipy našich vedcov, ako ovplyvniť procesy, ktoré sa spájajú s rizikom vážnych zdravotných ochorení.

 

Text: Martin Bystriansky

Foto: Katarína Gáliková

Video: Martin Bystriansky

Súvisiace články