Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Pozvánka na český Veletrh vědy, ktorý sa koná od 8. do 10. júna v Prahe

Na českom Veletrhu vědy v Prahe 8. až 10. júna 2023 sa opäť predstavia aj ústavy SAV

5. 6. 2023 | videné 516-krát

Slovenská akadémia vied sa aj tento rok predstaví na českom Veletrhu vědy 2023, ktorý sa koná od 8. do 10. júna 2023 na výstavisku PVA EXPO v Prahe (Letňany). Svoju prácu tu predstaví niekoľko vedeckých pracovísk SAV. Vstup na podujatie je zdarma.

Ústav molekulárnej biológie SAV, v. v. i., bude prezentovať projekt Medové laboratórium, ktorého poslaním je prehlbovanie poznania o kvalite a biologických vlastnostiach medu. Predstavia akreditovanú metódu stanovenia antibakteriálneho potenciálu medu. Jej praktickosť spočíva v udelení pridanej hodnoty medu, ktorý sa považuje za funkčnú potravinu. Návštevníci sa budú môcť oboznámiť s princípom tejto metódy, ale aj s tzv. medicínskym medom, ktorý sa používa ako zdravotná pomôcka pri hojení rán.

Prezentácia Parazitologického ústavu SAV, v. v. i., pomôže všetkým záujemcom nahliadnuť do výskumu parazitárnych ochorení prenášaných zo zvierat na ľudí, ako je pásomnica líščia (Echinococcus multilocularis) či vlasovec psí (Dirofilaria immitis). Zoznámia sa  tiež s problematikou tzv.  parazitárnych dezilúzií, bludov a konšpirácií, ktoré v modernej dobe presýtenej dezinformáciami robia starosti nielen vedcom, ale aj zdravotníkom.

Malých i veľkých návštevníkov môže zaujať popularizačný projekt Česko(-)slovenské slovo týdne/týždňa, ktorý spoločne pripravili Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra SAV, v. v. i., a Ústav českého národního korpusu Filozofickej fakulty Univerzity Karlovy. Prívetivou a hravou formou poukáže na zaujímavé paralely, ale predovšetkým rozdiely medzi slovenčinou a češtinou. Pre návštevníkov je pripravený aj zábavný jazykový kvíz a obrázkové hry so zaujímavými česko(-)slovenskými slovnými pármi.

Základom každej textílie, či už pleteniny, tkaniny, alebo netkanej textílie je vlákno. Polymér sa do formy vlákna spracováva rôznymi technológiami. Ústav polymérov SAV, v. v. i., predvedie jednu z  moderných technológií, ktorá vychádza z odstredivej sily, keď sa rýchlym otáčaním bubna z polymérnej taveniny stáva jemnučké vlákenko rovnako ako pri výrobe cukrovej vaty.

Odborníci z Ústavu materiálov a mechaniky strojov SAV, v. v. i., vysvetlia princíp práškovej metalurgie, špeciálnej technológie, ktorá umožňuje vyrobiť neštandardné materiály aj zo zmesi z prvkov, ktoré sa inak nedajú zlievať. Pomáha teda vytvárať skvelé materiály, ktoré by inak neexistovali. Návštevníci nášho stánku si budú môcť sami vyrobiť súčiastku pomocou lisovacieho zariadenia, podobnú takej, ktorá patrí do lietadla či poslúži ako zubná protéza. Zistia tiež, ako tlak vyvíjaný pri lisovaní ovplyvňuje mechanickú pevnosť konečného produktu alebo ako prímesi ovplyvňujú mikroštruktúru súčiastky.

Tešíme sa na vašu účasť vo výstavnom priestore SAV. Veda nás baví a radi sa o nej s návštevníkmi pobavíme. 

 

Spracovala: Lenka Ulašinová Bystrianska

Súvisiace články