Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Obálka publikácie

Pozvánka na výstavu Cesta za čiernym Slnkom. Autami Saharou pred polstoročím v Poprade

18. 5. 2023 | videné 543-krát

Astronomický ústav SAV, v. v. i., popradské Obchodné centrum MAX, Panther, Polygrafické štúdio Poprad a v neposlednom rade autor výstavy Vojtech Rušin pozývajú na vernisáž Cesta za čiernym Slnkom. Autami Saharou pred polstoročím. Podujatie sa uskutoční 9. júna 2023 o 16.00 h v OC MAX Poprad.

Na výstave sa návštevníci vrátia do 1. júna 1973, keď sa osemčlenná Expedícia Astronomického ústavu SAV z Tatranskej Lomnice vybrala pozorovať slnečnú korónu a intramerkuriálne planéty do Nigeru, osady El Meki v pohorí Aïr. Astronomické pozorovania sa robili fotograficky šiestimi ďalekohľadmi počas úplného zatmenia Slnka 30. júna 1973. Bolo to tretie najdlhšie zatmenie v 20. storočí s trvaním sedem minút a tri sekundy.  Na pozorovacom mieste expedície v El Meki zatmenie trvalo 6 minút a 42 sekúnd. „Na miesto zatmenia sa cestovalo dvoma autami – Tatrou 148 a terénnym vozidlom ARO M461 po najväčšej púšti na svete Sahare a v najteplejších mesiacoch roka, júni a júli,“ približuje autor výstavy Vojtech Rušin z Astronomického ústavu SAV, v. v. i. Stručný, denný priebeh a zážitky z tejto náročnej cesty sú zobrazené na dvadsiatich paneloch s rozmermi 100x70 centimetrov a na 143 obrázkoch. Okrem získania vedeckých poznatkov bola táto cesta Saharou významná aj preto, že podnietila a rozšírila pozorovania slnečnej koróny v Československu a bola prvou zdokumentovanou cestou Slovákov cez Saharu.

Výstava potrvá do 31. júla 2023. Vernisáže sa zúčastnia aj štyria žijúci členovia expedície: MUDr. Igor Miko (lekár expedície), Stanislav Nahalka (šofér), Ladislav Scheirich (technik, pozorovateľ) a autor výstavy RNDr. Vojtech Rušin, DrSc. (vedúci expedície).

 

Spracovala: Andrea Nozdrovická

Foto: obálka knihy

Súvisiace články