Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Rozhlasová pyramída, ilustračná snímka

Veda SK: Stres náš každodenný

29. 4. 2023 | videné 435-krát

Trápi vás stres? Gniavi úzkosť? Lepí sa na vás ako tieň? Potrebujete antidepresíva? Dokáže mozog skrotiť naše hormóny? Otázok, ktorými skúmame naše psychické aj fyzické dispozície je neúrekom. Odpovedí býva pomenej. Ľahšie totiž vnímame symptómy napätia u iných než u seba. Na riešenie vlastných duševných disharmónií nám často chýba odstup. Aj o tom bude vedecká Nočná pyramída (Veda SK) na Rádiu Slovensko v pondelok 1. mája 2023 s profesorkou Danielou Ježovou. Stala sa významnou odborníčkou v oblasti výskumu stresu a stresových reakcií. Pôsobí na Ústave experimentálnej endokrinológie Biomedicínskeho centra SAV, v. v. i., aj na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského.

„Keď sa niečo o zdravotnom stave nevie vysvetliť, tak sa to niekedy pripíše stresu. Ľudia, ktorí nie sú odborníci v oblasti stresu, väčšinou negatívne psychické stavy považujú za stres. Faktom je, že všetky naše telesné funkcie veľmi ovplyvňujú psychické funkcie. Pokiaľ podľahneme strachu, úzkosti, nedôvere, tak sa u nás prejavia aj telesné príznaky, ktoré by nemuseli prepuknúť do choroby, keby sme boli v lepšom psychickom stave,“ vysvetľuje farmakologička, ktorá úzko spája svoj výskum s medicínou. „Tým, ako pozitívne vieme myslieť, akú máme dobrú náladu, môžeme ovplyvniť funkciu čreva, žalúdka, pečene. Máme ešte aj genetickú dispozíciu k rôznych ochoreniam. Nezvládané stresové situácie prispievajú k rozvoju ochorenia, pre ktoré je dispozícia prítomná.“

Ako sa vyhnúť stresovým situáciám? Ako ich zvládať? Kedy sa zvyšujú hladiny stresových hormónov? Ako pôsobí aldosterón, beta-endorfín, testosterón, kortizol? Profesorka Daniela Ježová tvrdí, že hoci výskum napreduje a vieme stále viac a viac, stále ešte nevieme dosť. Začiatkom roka ju prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová vyznamenala Radom Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj SR v oblasti vedy. Stretnutie s ňou naživo pred mikrofónom Rádia Slovensko sa začína 1. mája o 22.20 hodine.

 

Text: Stanislav Ščepán

Foto: unsplash.com/Kaloyan Draganov

Súvisiace články