Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

V košickej vedeckej kaviarni privítal Ján Gálik vedca Jána Baláža

Bizarný svet Jupitera – a prečo tam letíme

28. 4. 2023 | videné 505-krát

V piatok 14. apríla 2023 o 14.14 h odštartovala z kozmodromu Kourou raketa Ariane 5, ktorá vyniesla na osemročnú púť vesmírom sondu ESA JUICE (JUpiter ICy moons Explorer). Sonda letí k Jupiteru a jeho mrazivým mesiacom, a vo svojom vnútri vezie aj kus umu zo Slovenska, antikoincidenčný detektor, ktorého autorom je Ing. Ján Baláž, PhD., z Ústavu experimentálnej fyziky SAV, v. v. i., v Košiciach. Napriek pracovnej a momentálne aj mediálnej vyťaženosti si Dr. Baláž našiel čas aj na účasť v košickej vedeckej kaviarni, ktorá sa konala krátko po štarte rakety v stredu 26. apríla 2023 už tradične v košickej Tabačke.

Kto čakal strohý inžiniersky popis práce na detektore, bol určite prekvapený. Dr. Baláž je medzinárodne uznávaným vesmírnym konštruktérom, zároveň je však fundovaným astrofyzikom. Ako jeden z mála na Slovensku je riadnym členom Medzinárodnej astronautickej akadémie (IAA – International Academy of Astronautics), ktorá združuje popredných svetových odborníkov v základnom výskume, kozmickom inžinierstve, kozmickej biomedicíne a spoločenských vedách, čo je prestíž pre neho, ale aj pre celé Slovensko. Je pracovníkom Oddelenia kozmickej fyziky na Ústave experimentálnej fyziky SAV, v. v. i. Určite si pamätáte jeho účasť na misii Rosetta, kde bol jeho komunikačný modul súčasťou pristávacieho modulu Philae, ktorý po 11 rokoch putovania vesmírom fungoval bezchybne. V tieni mediálne atraktívnych tém zostávajú ostatné výsledky tohto oddelenia; detektor na palube modulu JUICE je už 26. vesmírnym štartom sondy s košickým prístrojom na palube(!).

Dr. Baláž začal svoje rozprávanie zaujímavou faktografiou Jupitera a jeho mesiacov, kombinovanú zaujímavými porovnaniami. Vedeli ste, že do Jupitera by sa zmestilo 1321 zemegulí, ale je „len“ 318-krát ťažší ako Zem, že jeho polárna žiara má modrú až fialovú farbu alebo že na mesiaci Jupitera Európa je pravdepodobne viac vody ako na našej Zemi? Prednáška pokračovala popisom cieľov misie sondy JUICE vybavenej desiatkou moderných vedeckých experimentov. Jej aktívna časť začne až po ôsmich rokoch putovania medziplanetárnym priestorom, pri ktorom si vždy ukradne trochu energie na zrýchlenie pre dlhú púť k Jupiteru. Sonda sa bude v okolí Jupitera pohybovať vo veľmi nehostinnom prostredí, najväčšie problémy môže spôsobovať radiácia vysoko energetických častíc. A práve na detekciu preletov vysokoenergetických častíc telom a detektormi sondy má upozorňovať modul  vyrobený v Košiciach. Bude signalizovať prelet nechcených častíc, ktorých signál môže pomýliť detektory sondy. Dr. Baláž dokonca jeden exemplár detektora priniesol ukázať účastníkom kaviarne. Celkovo musel vyrobiť štyri kusy, z ktorých len jeden bol „letový“, ostatné sa použili na testovanie. Modul musel prejsť naozaj tvrdými testami, aby odolal vysokým vibráciám, nízkej teplote a vysokej radiácii. Po naozaj zaujímavej prezentácii bohatej na nádherné originálne obrázky z vesmíru alebo z prác na stavbe sondy JUICE nasledovala živá diskusia s množstvami otázok, od zameraných na technické detaily stavby modulu, komunikáciu so sondou a jej riadenie, ekonomické otázky misie, otázky o zložení Jupitera a jeho mesiacov až po dopyty o iných vesmírnych misiách so slovenskou účasťou. Bola to opäť veľmi zaujímavá kaviareň, Dr. Baláž je fundovaný a veľmi dobrý rozprávač. Každý kto prišiel určite neoľutoval. Šťastnú cestu JUICE! A za osem rokov dovidenia.

 

Spracoval: Ján Gálik, Neurobiologický ústav BMC SAV, v. v. i.

Foto a video: Martin Bystriansky

Súvisiace články