Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

V novej grafike vychádza najnovšie vydanie časopisu Akadémia/Správy SAV

Nový obsah, nová tvár. Vychádza časopis Akadémia/Správy SAV

25. 4. 2023 | videné 621-krát

Prečo je práve na Slovensku najvyšší výskyt „choroby čiernych kostí“? Aký zvrat vo vnímaní vedy medzi mladými nastal v 80. rokoch minulého storočia a akým problémom čelia mladí vedci a vedkyne v SAV dnes? Čo všetko možno obetovať v boji za slobodu? Ako mení vnímanie žien inkluzívny jazyk? Kde sa začínajú a končia hranice vedy? Ako nájsť najvhodnejšiu cestu k popularizácii?

O tom, aká kľukatá je cesta k úspešnej liečbe pre pacientov so vzácnym ochorením, nám povedal viac laureát Krištáľového krídla Richard Imrich z Ústavu klinického a translačného výskumu Biomedicínskeho centra SAV, v. v. i.

Sepideh Hassankhani Dolatabadi prišla do Ústavu informatiky SAV, v. v. i., pred troma rokmi. V septembri 2022 v Iráne prepukli masívne protesty a z vedkyne sa stala tiež aktivistka. Ako ju prijali Slováci a ako vníma Slovensko? Prečítajte si v rozhovore.

Zoskupenie Mladí vedci SAV združuje najmä doktorandov a doktorandky do 35 rokov na pôde SAV. O fungovaní a dôležitosti tohto zoskupenia sme sa rozprávali s jeho predsedníčkou Barborou Buzássyovou z Historického ústavu SAV, v. v. i.

Klesajúca prestíž vedy medzi mladými v 80. rokoch minulého storočia je zaujímavou sondou do života začínajúcich vedcov a vedkýň z pohľadu Archívu SAV na základe uchovaných dokumentov z prieskumu v roku 1987.
Generické maskulínum používame desiatky rokov a ľuďom veľakrát ani nenapadne, ako vplýva na naše uvažovanie. O potrebe zviditeľnenia žien a prirodzenej implementácie inkluzívneho jazyka do života porozprávala Lucia Molnár Satinská z Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV, v. v. i.

Michal Teplan z Ústavu merania SAV, v. v. i., sa okrem svojho výskumu venuje aj odhaľovaniu rôznych hoaxov, ktoré sa tvária ako veda, ale v skutočnosti s ňou nemajú nič spoločné. O dôvodoch, ktoré ho k tomu priviedli a či v tom vidí zmysel, sa dozviete v rozhovore.

Postavenie vedy v spoločnosti závisí aj od schopnosti komunikovať výsledky výskumov verejnosti dostatočne zrozumiteľným jazykom. Ako na to? Na túto aj podobné otázky hľadal odpovede Seminár pre popularizátorov a koordinátorov popularizácie na pracoviskách SAV.

Spoznajte svojich kolegov a ich výskumy v najnovšom čísle časopisu Akadémia, ktoré prichádza s novou vizuálnou zmenou.

Viac na Akadémia/Správy SAV – časopis Slovenskej akadémie vied

 

Text: Stanislava Longauerová

Foto: Martin Bystriansky

Súvisiace články