Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Košické vedecké kaviarne

Pozvánka do košickej vedeckej kaviarne: Bizarný svet Jupitera – a prečo tam letíme

24. 4. 2023 | videné 471-krát

Do aprílovej košickej vedeckej kaviarne, ktorá sa koná v stredu 26. apríla 2023 o 18.00 hod. v košickej Tabačke, zavíta Ing. Ján Baláž, PhD. z Ústavu experimentálnej fyziky SAV v Košiciach s prednáškou Bizarný svet Jupitera – a prečo tam letíme.

Viacerí účastníci košických vedeckých kaviarní si pamätajú vynikajúcu vedeckú kaviareň o misii Rosetta (november 2014), ktorú krátko po pristaní modulu Philae na kométe Čurjumov – Gerasimenko tento vynikajúci vedec, autor a konštruktér komunikačného systému modulu Philae pripravil. Na košickú verejnosť nezabudol Ján Baláž ani tento raz. V piatok 14. apríla odštartovala raketa Ariane 5 na misiu k Jupiteru, kde má dopraviť modul JUICE, ktorý má na palube opäť produkt z rúk Jána Baláža – antikoincidenčný detektor (ACM). Záujemcovia o informácie o tejto misii budú mať možnosť dozvedieť sa to krátko po úspešnom štarte naozaj z prvej ruky. Detektor Jána Baláža dostane šancu pracovať až po ôsmich rokoch putovania k Jupiteru a jeho mesiacom, čo je naozaj drsná skúška spoľahlivosti. Podobnú skúšku však zvládol Ján Baláž aj pri práci pre modul Philae, ktorý putoval ku kométe viac ako 11 rokov. Pre laika sú to ťažko predstaviteľné čary s presnosťou a spoľahlivosťou.

Ing. Ján Baláž, PhD., je medzinárodne uznávaným vesmírnym konštruktérom, napriek tomu zostáva doma v Košiciach, kde si ho však svetové konštrukčné laboratóriá vždy nájdu. Je riadnym členom Medzinárodnej astronautickej akadémie (IAA - International Academy of Astronautics), ktorá združuje popredných svetových odborníkov v základnom výskume, kozmickom inžinierstve, kozmickej biomedicíne a spoločenských vedách. Je pracovníkom Oddelenia kozmickej fyziky na Ústave experimentálnej fyziky SAV. V tieni mediálne atraktívnych tém zostávajú ostatné výsledky tohto oddelenia - detektor na palube modulu JUICE je už 26.  vesmírnym štartom sondy s košickým prístrojom na palube(!).

Web košických vedeckých kaviarní

 

Spracoval: Ján Gálik, Neurobiolgický ústav BMC SAV, v. v. i.

Súvisiace články