Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Vzácna návšteva na pôde observatória na Lomnickom štíte

Veľvyslankyne Španielskeho kráľovstva a Talianska navštívili observatórium SAV na Lomnickom štíte

20. 2. 2023 | videné 804-krát

V utorok 14. februára 2023 privítal riaditeľ Astronomického ústavu SAV, v. v. i., (AsÚ SAV, v. v. i.) Peter Gömöry na pôde observatória na Lomnickom štíte veľvyslankyňu Španielskeho kráľovstva Loreu Arribalzaga Ceballos a veľvyslankyňu Talianskej republiky v Bratislave Catherine Flumiani. Sprevádzal ich štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Michal Fedák a predseda SAV prof. Pavol Šajgalík.            

Cieľom stretnutia na Lomnickom štíte bolo predstavenie koronálnej stanice AsÚ SAV, v. v. i., zameranej na pozorovanie slnečnej koróny, ktoré je jediným funkčným pracoviskom svojho druhu v Európe.  

Stanica disponuje unikátnym dvojitým koronografom, ktorý je doplnený postfokusovými spektropolarimetrami. Tieto zariadenia slúžia na precízne merania stupňa polarizácie svetla uvoľneného z koróny, čo následne umožňuje štúdium magnetických polí v mieste pozorovania. Magnetické polia Slnka sú pritom kľúčové pri pochopení najenergetickejších javov v slnečnej sústave, t. j. slnečných erupcií a výronov koronálnej hmoty. Tieto javy majú pritom priamy vplyv aj na Zem a súčasné technológie.

AsÚ SAV, v. v. i., je kľúčovým partnerom medzinárodného projektu Európskeho slnečného teleskopu (EST). Do projektu EST je aktuálne zapojených 23 vedeckých inštitúcií zo 16 európskych krajín. Sú to najvýznamnejšie pracoviská zamerané na výskum Slnka, ktoré okrem iného prevádzkujú kľúčovú výskumnú infraštruktúru na Kanárskych ostrovoch (ďalekohľady GREGOR, SST, VTT, THEMIS), ale aj ikonickú Einsteinovu vežu v Postupime. K týmto zariadeniam neodmysliteľne patrí aj koronálna stanica na Lomnickom štíte. Zahraničná návšteva projekt EST spoznala v minulom roku v Aule SAV v Bratislave na slávnostnej premiére dokumentárneho filmu Reaching for the Sun o slnečnom výskume v Európe. 

 

 

Spracovala: Katarína Gáliková

Foto: Marián Jakubík

 

 

Súvisiace články