Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Košické vedecké kaviarne

Košická vedecká kaviareň s Darinou Štyriakovou z EKOLIVE, s. r. o.

20. 2. 2023 | videné 721-krát

Organizátori košickej vedeckej kaviarne pozývajú v tradičnú poslednú stredu v mesiaci – 22. februára – na ďalšiu tohtoročnú prednášku, ktorá bude na rozdiel od predchádzajúcich o aplikovanej vede. Pozvanie prijala Ing. Darina Štyriaková, PhD., zakladateľka a riaditeľka spoločnosti EKOLIVE, s. r. o. Názov jej prednášky, ktorá sa začne o 18.00 hod. v košickej Tabačke – veľkej divadelnej sále, znie: Košickí výskumníci chceli zmeniť baníctvo, vynašli pritom unikátne biohnojivo.

„Bude to prvýkrát v našej histórií, keď svoju prácu príde prezentovať už druhé rodinné pokolenie. Niektorí si možno pamätajú kaviareň Ing. Ivety Štyriakovej, PhD., ktorá v roku 2015 hovorila o využití baktérií v rozklade minerálov. Túto stredu príde úspešné pokračovanie tohto príbehu opísať jej dcéra, Ing. Darina Štyriaková, PhD., zakladateľka a riaditeľka spoločnosti EKOLIVE, s. r. o., reprezentantka mladej vedeckej generácie,“ popisuje hostku hlavný organizátor košických kaviarní RNDr. Ján Gálik, CSc., z Neurobiologického ústavu BMC SAV, v. v. i.

Darina Štyriaková je zakladateľkou startupu EKOLIVE zaoberajúcim sa baktériami, ktoré prírodným procesom lúhovania dokážu vyčistiť minerály a z toho vyprodukovať účinné biohnojivo, výrazne zlepšujúce rast rastlín a nahrádzajúce pesticídy. „Baktériami teda nielen čistia znečistenú pôdu či iné odpady a minerály, ale produktom tohto procesu je aj biohnojivo, ktoré dokáže pôdu revitalizovať. A to všetko prírodným spôsobom. Krásny príklad win-win riešenia problému,“ načrtáva Ján Gálik predmet ďalšej prednášky zo série košických vedeckých kaviarní, ktoré sa môžu pochváliť aj novu prehľadnou webovou stránkou

Srdečne pozývame!
 

 

Spracovala: Andrea Nozdrovická

Foto: vedeckakaviaren.sk

Súvisiace články