Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Prvá prednáška z cyklu VIVAT SCIENTIA/Nech žije veda! patrila geológii

Geologická vedecká prednáška zaplnila sálu Radnice v Lučenci

9. 2. 2023 | videné 1036-krát

Mestské múzeum v Lučenci v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied odštartovalo v utorok 31. januára 2023 sériu popularizačných prednášok pod názvom VIVAT SCIENTIA!/NECH ŽIJE VEDA! Publiku sa s témou o vývoji Zeme predstavil geológ, geochemik, odborník na minerály a člen Predsedníctva SAV Pavol Siman z Ústavu vied o Zemi SAV, v. v. i. Lučenčania a Lučenčanky naplnili kapacitu sály, prítomnosť vedca využili na určovanie minerálov a nerastov a rozprúdili zaujímavú diskusiu.

Na úvod sa krátko prihovorila riaditeľka Mestského múzea v Lučenci Andrea Moravčíková, ktorá predstavila myšlienku prepájania vedy a múzea. Následne posunula slovo moderátorovi podujatia Krasimirovi Damjanovovi z OZ Kultur-A, ktorý stručne predstavil akadémiu, jej štruktúru a zameranie. „Akadémie sú vrcholným typom organizácie vedy a tak je to aj na Slovensku.“  Pripomenul tiež, že séria prednášok sa koná pri príležitosti 70. výročia vzniku SAV a ich súčasťou v najbližších mesiacoch budú aj popularizačné prednášky pre študentov stredných škôl.

Následne predstavil hosťa, ktorý ako sám potvrdil, pozná juh stredného Slovenska naozaj dobre. V minulosti sa v okrese Lučenec venoval geologickému mapovaniu a ryžovaniu ťažkých minerálov. Tomuto regiónu sa venoval nielen vo svojej diplomovej, ale aj dizertačnej práci.

Pavol Siman svoju prednášku rozdelil do dvoch tém – v prvej časti predstavil vývoj Zeme, najzaujímavejšie míľniky, ktoré prekonala a procesy, ktoré ju formovali. Načrtol tiež budúcnosť Zeme a podobu jej kontinentov, ako ju predpovedajú vedecké výpočty a modely. Lučenecké publikum sa v druhej časti dozvedelo mnoho geologických zaujímavostí o svojom kraji.  A program nezostal len pri teórii. Verejnosť mohla odborníkovi priniesť svoje zaujímavé nálezy, horniny a nerasty, ktorých názov chcela spoznať. Čerešničkou na torte bolo určovanie pravosti výzdoby na dvoch historických monštranciách zapožičaných z kostolov v Starej Haliči a v Podrečanoch. P. Siman na to využil vlastný tester, ktorý určuje typy minerálov na základe teplotnej vodivosti pomocou termoelektrickej sondy.

„O našej vlastnej planéte vieme toho omnoho menej ako o vesmíre,“ skonštatoval v úvode svojej prednášky Pavol Siman, ktorý Zem prirovnal k broskyni a popísal podľa nej jednotlivé vrstvy – zemskú kôru, zemský plášť a zemské jadro.

„Na to, ako vyzerá vnútro Zeme, nám dala odpoveď naša snaha o získanie surovín a zdrojov energie. Pri hľadaní fosílnych palív vznikol a rozvinul sa odbor geológie, geofyzika, ktorá skúma fyzikálne vlastnosti vrstiev Zeme. Šírením umelo vytvorených seizmických vĺn sa prišlo na to, že tieto vlny sa v rôznych prostrediach šíria rozličnými spôsobmi a vždy sa inak správajú. Už v r. 1909 prišiel na zmenu charakteru seizmických vĺn v hĺbke okolo 40-tich kilometrov chorvátsky vedec Andrija Mohorovičić,“ vysvetľoval P. Siman. Následne hovoril o vedeckovýskumných vrtoch do zemskej kôry a ich limitoch, pohyboch litosférických dosiek aj o magnetizme Zeme. „O tom, že sa Zem v minulosti prepólovala máme až 184 záznamov,“ vysvetlil geológ a popísal akým spôsobom sú tieto stopy zaznamenané. Zdôraznil aj to, že ak by prepólovanie Zeme nastalo teraz, ľudstvu, ale aj zvieratám by to spôsobilo nemalé problémy.

„Prednáška v Lučenci bola jednou z mojich prvých popularizačných skúseností v regióne. Lučenec bol pre mňa nesmierne príťažlivý práve tým, že som v jeho okolí profesne vyrastal. Podujatie hodnotím veľmi dobre. Obecenstvo bolo úžasné a spontánne. Pýtalo sa veľmi dobre mierené a výstižné otázky. Bolo vidieť, že ľudia v Lučenci majú záujem o prostredie, v ktorom žijú a snažil som sa im odpovedať na všetky otázky,“ zhrnul dojmy Pavol Siman, ktorého prednášku si môžete vypočuť aj kliknutím na prehrávač na konci textu.

Druhá prednáška z cyklu VIVAT SCIENTIA! NECH ŽIJE VEDA! bude patriť jadrovej fyzike. V utorok 21. februára 2023 do Lučenca príde top experimentálny jadrový fyzik a podpredseda SAV pre 1. oddelenie vied doktor Martin Venhart. Tentokrát sa na neho môžu tešiť aj študenti a študentky gymnázií, pre ktorých sa v priestoroch Radnice Mestského múzea v Lučenci uskutoční prednáška o 10.00. Široká verejnosť sa na vedca môže tešiť o 17.00 hod.

FOTOGALÉRIA 

Text a foto: Katarína Gáliková

Video: Martin Bystriansky

 

Súvisiace články