Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Plagát podujatia

V Lučenci štartuje séria popularizačných prednášok VIVAT SCIENTIA! NECH ŽIJE VEDA!

30. 1. 2023 | videné 634-krát

V utorok 31. januára 2023 o 17.00 hod. sa v priestoroch Mestského múzea v Radnici v Lučenci uskutoční prvá zo série popularizačných prednášok vedcov a vedkýň SAV pod názvom VIVAT SCIENTIA! NECH ŽIJE VEDA! Akadémia sa tak pri príležitosti 70. výročia svojho založenia prvýkrát predstaví v rámci mesačného prednáškového cyklu širokej verejnosti v Novohrade.

Vedecké ústavy a centrá SAV sa nachádzajú v 26 mestách a obciach na Slovensku. Pri príležitosti jubilea, ktoré akadémia v roku 2023 oslavuje, sa chce priblížiť aj verejnosti v regiónoch, v ktorých pracoviská nemá. Jednou z týchto lokalít je aj juh stredného Slovenska, Novohrad. V jeho centre, v Lučenci, nastane každý mesiac prepojenie múzea a vedy v cykle popularizačných prednášok na rôzne témy pre študentov stredných škôl aj širokú verejnosť.

Prvým prednášajúcim bude geológ, geochemik, odborník na minerály a člen Predsedníctva SAV Pavol Siman z Ústavu vied o Zemi SAV, v. v. i. Pre publikum si pripravil prednášku o vývoji Zeme, procesoch, ktoré ju formovali a klimatickej zmene. Svoje rozprávanie doplní aj o bohaté znalosti, ktoré nadobudol počas geologického mapovania v novohradskom teréne.  Verejnosť bude mať v rámci diskusie aj možnosť určiť pravosť či presný názov minerálov, nerastov či drahých kameňov v šperkoch.

Srdečne pozývame!

Viac informácií nájdete na stránke múzea a na stránke podujatia  na Facebooku.

 

Spracovala: Katarína Gáliková

Plagát: Dávid Koronczi

Foto: Martin Bystriansky

Súvisiace články