Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Vyhľadávacia mapka kométy C/2022 E3 (čierna čiara s dátumami) medzi súhvezdiami severnej oblohy. Žltou čiarou je vyznačená ekliptika, fialovou nebeský rovník a modrou galaktický rovník

Kométa C/2022 E3 prejde najbližšie popri Zemi 2. februára 2023

23. 1. 2023 | videné 7415-krát

Kométa C/2022 E3 prejde najbližšie popri Zemi 2. februára 2023 vo vzdialenosti 42,5 milióna km. V tomto období bude najjasnejšia a viditeľná voľným okom.

„Kométa je až do konca januára viditeľná zo Slovenska celú noc, v prvej polovici februára bude zapadať 3 hodiny pred východom Slnka,“ spresňuje Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV, v. v. i., „kométa je na severnej oblohe, na priloženej mapke vidno jej pohyb zo súhvezdia Pastiera, cez súhvezdia Draka a Žirafy až do súhvezdia Povozníka.“

Voľným okom bude podľa vedca rozoznateľná len ako slabá hmlovitá škvrna, ale už v malom ďalekohľade (stačí aj triéder) sa prejaví v plnej kráse. Najlepšie ju bude vidieť na miestach bez umelého osvetlenia a v čase, keď nebude na oblohe Mesiac, ktorý svojím svitom rovnako zhoršuje pozorovacie podmienky.

Kométu C/2022 E3 objavil 2. marca tohto roku kalifornský tím z projektu Zwicky Transient Facility. Pôvodne ju klasifikovali ako asteroid, až neskôr bola spozorovaná veľmi koncentrovaná kóma,“ vysvetľuje vedec. Zaujímavá je tiež tým, že momentálne je na hyperbolickej dráhe len mierne odlišnej od paraboly. Po prelete okolo Slnka 12. januára kométa mieri preč zo Slnečnej sústavy. Túto kométu teda už neuvidia ani naši veľmi vzdialení potomkovia,“ dodáva astronóm Ján Svoreň.

 

Spracovala: Andrea Nozdrovická

Foto/mapka: Ján Svoreň

Súvisiace články