Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Ocenenie MZV ČR pre Slavomíra Micháleka

Minister zahraničných vecí ČR udelil Slavomírovi Michálkovi medailu Za zásluhy o diplomaciu

21. 11. 2022 | videné 517-krát

Minister zahraničných vecí ČR Jan Lipavský ocenil 17. novembra, v deň Deň boja za slobodu a demokraciu a Medzinárodného dňa študentstva, medailou Za zásluhy o diplomaciu deväť osobností a štyri inštitúcie. Medzi ocenenými je ako jediný Slovák Slavomír Michálek, riaditeľ Historického ústavu SAV, v. v. i.

„Som veľmi rád, že práve v tento deň môžem vyjadriť osobnú vďaka všetkým, ktorí významne prispeli a prispievajú rozvoju českej diplomacie, a tým, ktorí sa mimoriadne zaslúžili o podporu demokracie a rozvoj zahraničných vzťahov,“ uviedol pri odovzdaní medailí minister Jan Lipavský. Medzi laureátmi je ďalej šesť Čechov, Christian Schmidt z Nemeckej spolkovej republiky a José Ramón Brea Gonzáles z Dominikánskej republiky.

Medailu Za zásluhy o diplomaciu udeľujú v ČR od roku 2019 ako jedno z dvoch rezortných vyznamenaní ministerstva zahraničia Českej republiky, a to ako prejav poďakovania domácim a zahraničným osobnostiam. Ministri ju udeľujú za mimoriadny prínos pre českú diplomaciu, českú zahraničnú politiku, rozvoj zahraničných vzťahov Českej republiky a upevňovanie mieru vo svete. V posledných troch rokoch toto ocenenie dostalo 65 jednotlivcov a organizácií. Medzi nimi napríklad bývalá ministerka zahraničných vecí Spojených štátov amerických Madeleine Albright, Lord George Robertson, Javier Solana, Klaus Kinkel in memoriam a veľa ďalších českých a zahraničných politikov, ministrov a diplomatov.

 

Spracovala: Andrea Nozdrovická

Foto: MZV ČR

Súvisiace články