Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Obálka knihy Klíma v dejinách

Nová publikácia ponúka pohľad do histórie klimatických zmien

10. 11. 2022 | videné 1115-krát

Aktuálna klimatická zmena začína výrazne ovplyvňovať naše životy, nie je to však prvý okamih ľudských dejín, keď sa tak deje. V minulosti bol stav klímy dokonca určujúcim faktorom pre rozkvet alebo kolaps starých civilizácií. Svoje poznatky v tejto oblasti sa rozhodli verejnosti sprístupniť archeológovia a historici zo Slovenskej akadémie vied a ďalších inštitúcií. V týchto dňoch vydali novú populárno-náučnú publikáciu Klíma v dejinách s podtitulom Ako ľudí ovplyvňovala príroda a klimatické zmeny. Kniha ponúka 40 textov od 28 renomovaných odborníkov zo Slovenska a zo zahraničia, ktorí prinášajú nielen historický sumár klimatických zmien, ale aj jedinečné pohľady na to, ako sa ľudstvo v minulosti vyrovnávalo s klimatickými zmenami.

Klíma je jediná sila na našej planéte, ktorá dokázala globálne ovplyvniť ľudské dejiny. Malá zmena v klimatických procesoch mohla mať fatálny vplyv na ľudské spoločnosti na rôznych kontinentoch.

„Sucho ovplyvnilo začiatky, ale aj zánik starovekého Egypta. Expanzívnosti Rímskej ríše zasa nadmieru pomohlo priaznivé klimatické obdobie. Klíma mala dosah aj na rozvoj stredovekej Číny. S niektorými historickými klimatickými zmenami sa spája aj vznik celosvetových pandémií,“ približuje Branislav Kovár z Archeologického ústavu SAV, v. v. i., ktorý spolu s kolegyňou archeologičkou Luciou Benedikovou a Oliverom Zajacom z Historického ústavu SAV, v. v. i., tvorí editorský kolektív.

Publikácia Klíma v dejinách. Ako ľudí ovplyvňovala príroda a klimatické zmeny vyšla v rámci edície Civilizácia vo vydavateľstve Premedia. Odborníci na históriu a archeológiu sa ňou pripájajú k boju proti prebiehajúcej klimatickej zmene a veria, že sa zároveň stane prostriedkom, ktorý pomôže zvýšiť záujem verejnosti, ale aj mládeže o históriu a dejepis.

 

Spracovala: Katarína Gáliková

Foto: Premedia.sk

Súvisiace články