Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Z expedície

Prevratné objavy študentského expedičného projektu BARS v Indii

26. 10. 2022 | videné 567-krát

Kolektív stredoškolákov, víťazov vzdelávacej súťaže BARS 2021, absolvoval v auguste a septembri tohto roka vedeckú expedíciu v Indii. Dobrodružný pobyt bol hlavnou výhrou súťaže. Mladí výskumníci sa stali súčasťou výskumného tímu mapujúceho údolie Tirthan vo Veľkom himalájskom národnom parku (Great Himalayan National Park) a paleontologické lokality južnej Indie.

Víťazi minuloročného kola vzdelávacej súťaže BARS v zložení Zuzana Kováčová, Klára Lukáčová a Max Führich z Gymnázia Grösslingová v Bratislave počas výpravy skúmali pôvodný širokolistový les s prímesou pôvodných cédrov. Výskum vykonávali v prísne stráženom bezzásahovom území vyžadujúcom špeciálne povolenie na vstup. Práve tento areál bude jedným z pilierov pripravovanej jadrovej časti nového národného parku siahajúceho od Kašmíru až takmer po Nepál.

Väčšia časť národného parku bude spravovaná v rámci UNESCO biosférickej rezervácie pričom oblasť je už teraz chránená v rámci Svetového dedičstva UNESCO. Na správe parku sa budú podieľať aj miestni obyvatelia tradične hospodáriaci v priľahlých pôvodných lesoch. Ide o prípravu najväčšieho národného parku sveta.

Mladí výskumníci sa podieľali aj na spracovaní najväčšieho svetového paleontologického náleziska na južnej pologuli "jurského parku", v ktorom boli v minulosti objavené pozostatky dinosaurov i doteraz nepopísaných nových lietajúcich jašterov. Súčasťou vedeckej výpravy bola aj návšteva 11 paleontologických lokalít v provinciách Telengana, Andhra Prádeš a Maharastra. K lokalitám sa mladému tímu podarilo priradiť staré zbery uložené v Múzeu porovnávacej zoológie Harvardovej univerzity. Okrem toho nazbierali nový vzácny materiál vrátane fosílie nového celého lietajúceho jaštera, obrovských rýb a dinosaurích kostí. Nájdené predmety sa v nasledujúcich  mesiacoch podrobia hlbšiemu výskumu, na ktorom sa bude podieľať viac ako 100 špecialistov z celého sveta.

Študenti si viedli v extrémne ťažkých podmienkach veľhôr v najnáročnejšom období dažďov vynikajúco. Spolu s najlepšími indickými sprievodcami poľahky zvládli aj tie najnapätejšie situácie,“ poznamenal vedúci projektu a expedičnej výpravy Peter Vršanský z Ústavu zoológie SAV, v. v. i., a Ústavu vied o Zemi SAV, v. v. i.
Vedeckú expedíciu organizuje Slovenská akadémia vied v spolupráci s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR (pod záštitou ministra), Veľvyslanectvom Indie na Slovensku (so záštitou Ich excelencie) a združením AMBA pod záštitou UNESCO (v spolupráci aj s Harvardovou a Cambridgeskou univerzitou). Samotná výprava sa uskutočnila v súčinnosti s indickou vládou (Great Himalayan National Park v Kullu, Geologická Služba Indie, Hyderabad) a Manipal Institute of Technology.

 

Spracovala: Katarína Gáliková

Foto: Peter Vršanský

Súvisiace články