Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Exkurzia so zástupcom veľvyslanectva Indie na Slovensku, Molpír, v pozadí Hlboča

Poznáme víťazov celoštátnej vedeckej súťaže BARS2022

11. 10. 2022 | videné 1140-krát

Celoštátna vedecká súťaž BASR2022 opäť oslovila množstvo mladých stredoškolských študentov a študentky. Zapojilo sa do nej viac ako 200 žiakov a ich lektorov z celého Slovenska. Dvadsaťštyri trojčlenných kolektívov splnilo náročné zadania a získalo titul úspešného riešiteľa. Päť najlepších trojíc sa dostalo do finále, ktoré sa uskutočnilo v Kongresovom centre SAV na zámku v Smoleniciach. Víťazmi súťaže sa stali študenti z Gymnázia Jána Baltazára Magina vo Vrbovom.

„Musím v mene odbornej poroty povedať, že tento ročník bol najvyrovnanejší, a to napriek tomu, že na vypracovanie bol vyčlenený doposiaľ najkratší čas. O vyrovnanosti hovorí aj fakt, že 4. miesto obsadil tím, ktorý pripravil vôbec najkvalitnejší program od roku 1993,“ zdôraznil vedúci organizačného tímu súťaže Peter Vršanský z Ústavu zoológie SAV, v. v. i., a dodal, že v histórii súťaže rozhodovanie nebolo také náročné ako tento rok. A to aj pre priateľskú atmosféru, ktorá na tohtoročnom sústredení vznikla napriek faktu, že sa hralo o tak veľa.

Finalisti a finalistky v Smoleniciach počas štvordňového sústredenia hravou formou absolvovali 12 rôznych testov a ďalších 15 aktivít, ktoré pripravili samotní žiaci. „Finalistov sme v rámci programu zobrali na dve krátke medziodborové exkurzie na hradisko Molpír a do Národnej prírodnej rezervácie Hlboča. Okrem toho žiaci absolvovali aj celodenný výlet na najvyšší vrchol Malých Karpát Záruby, počas ktorého plnili rôzne úlohy,“ doplnil paleobiológ Vršanský.

Najlepšiu prácu si v testoch obhájili gymnazisti z Vrbového, náhradníkmi sa stali žiaci z Piaristického Gymnázia Jozefa Braneckého v Trenčíne. Ceny víťazom odovzdal a žiakov motivoval informovaním o najnovších míľnikoch indickej vedy zástupca Veľvyslanectva Indie v Bratislave, generálny riaditeľ sekcie vedy a techniky MŠVVaŠ SR Róbert Ševčík a vedúci projektu Peter Vršanský za SAV.

Víťazi a náhradníci budú mať možnosť prežiť mesiac v divokej prírode, navštívia najstaršie lesy pod Himalájami, budú stopovať tigra, zaznamenávať živočíchy neznáme pre vedu, prispejú k ochrane najvzácnejších lesov Indie a pomôžu medzinárodným vedeckým tímom v geologickom a paleontologickom výskume Gondwany (v spolupráci aj s Harvardovou a Cambridgeskou Univerzitami).

Vedeckú súťaž organizuje Slovenská akadémia vied v spolupráci s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR (so záštitou ministra), Veľvyslanectvom Indie na Slovensku a združením AMBA pod záštitou UNESCO.


Výsledky súťaže BARS2022

1. miesto: Gymnázium Jána Baltazára Magina, Vrbové 89/45
Marek Adamčík
Veronika Mokránová
Adam Petrík
Mgr. Andrea Michálková (lektor)

2. miesto: Piaristické Gymnázium Jozefa Braneckého, Trenčín 88.1/42
Alžbera Margorínová
Ela Remencová
Jakub Šajdík
Mgr. Tatiana Gašková (lektor)

3. miestoA: Gymnázium Martina Hattalu Trstená 78.3/39
Nina Obrtáčová
Peter Bodnár
Matej Žatko
Mgr. Erika Kristofčáková (lektor)

3. miestoB: Gymnázium Golianova68, Nitra 72/28
Simona Kapustníková
Jakub Remeň
Ema Roznárová
Mgr. Katarína Kettmannová (lektor)

3. miestoC: Piaristické Gymnázium Jozefa Braneckého, Trenčín 67.5/18
Adela Reháková
Klára Balajová
Michal Chlebana
Mgr. Tomáš Sluka (lektor)

Čísla znamenajú počet bodov z práce/počet bodov na sústredení

 

Spracovala: Katarína Gáliková

Foto: Peter Vršanský, Ústav zoológie SAV, v. v. i.

Súvisiace články