Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Ilustračná snímka, budova Slovenského rozhlasu

VEDA SK: Od hoaxov k propagande

1. 10. 2022 | videné 541-krát

Zaplavujú priestor sociálnych sietí, no objavia sa aj v mediálnych výstupoch. Ako rozpoznať hodnovernú informáciu od dezinformácie? Ako a prečo sa v ostatných rokoch rozmnožili rôzne hoaxy? Kedy vznikajú neúmyselne a kedy smerujú k zámernej dezinformovanosti, resp. propagande? Aktuálna téma, opakujúce sa otázky a neúnavné hľadanie odpovedí na ne. Aj o tom bude Veda SK v Rádiu Slovensko v sobotu 1. októbra od 22.20 hod.

Hosťami Vedy SK na tému Od hoaxov k propagande budú doc. PaedDr. Vladimíra Kurincová Čavojová, PhD., a  Mgr. Jakub Šrol, PhD., obaja z Ústavu experimentálnej psychológie Centra spoločenských a psychologických vied SAV, v. v. i. Situáciu v náladách a postojoch našej spoločnosti môžu hodnotiť aj na základe výstupov z projektu Ako sa máte Slovensko, ktorý realizuje SAV a agentúry MNFORCE a Seesame. Reč bude o prokremeľských naratívoch,  dôveryhodnosti, absencii autorít v spoločnosti, o spôsoboch, ako sa chrániť pred propagandou, ale aj o tendenciách smerujúcich u časti obyvateľstva k autoritatívnym riešeniam kríz.    

„Rôzne hoaxy, falošné správy či priamo konšpiratívne tvrdenia, ktoré sa v tomto období objavili, sa podieľali na zhoršovaní celkovej atmosféry v spoločnosti,“ vysvetľuje Vladimíra Čavojová, ktorá je okrem iného aj spolueditorkou zborníka Prežívanie a dôsledky pandémie COVID-19 na Slovensku.

 

Text: Stano Ščepán

Foto: unsplash.com/Kaloyan Draganov

Súvisiace články