Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Zomrela kráľovná Alžbeta II.

Zomrela britská kráľovná Alžbeta II.

9. 9. 2022 | videné 854-krát

Najdlhšie vládnuci britský monarcha, kráľovná Alžbeta II., odišiel popoludní 8. septembra 2022 – v pokoji a v kruhu rodiny na zámku Balmoral v Škótsku – do večnosti. Bola kráľovnou Spojeného kráľovstva a ďalších štrnástich štátov Commonwealthu. Jej nasledovníkom sa vo veku 73 rokov stal Charles, ktorý prijal meno Karol III. Ďalším v nástupníckej línii je jeho syn, princ William.

Elizabeth Alexandra Mary Windsor sa narodila 21. apríla 1926, vyštudovala právo, počas druhej svetovej vojny sa vyučila za vodičku a mechaničku, hovorila plynule po francúzsky, navštívila viac ako 117 krajín na šiestich kontinentoch a bola prvým monarchom v dejinách, ktorý poslal email. Kráľovnou sa stala v 25 rokoch a bola najdlhšie vládnucim monarchom v britskej histórii (najdlhšie vládnuci monarcha v dejinách bol francúzsky kráľ Ľudovít XIV.). Tento rok uplynulo od jej nástupu na trón 70 rokov.

Kráľovnou sa Alžbeta II. stala vďaka tomu, že jej strýko Eduard VIII. sa chcel oženiť s rozvedenou Američankou, a tak v roku 1936 abdikoval v prospech svojho mladšieho brata Alberta. Ten po tom, ako sa stal kráľom, prijal meno Juraj VI. Pre kráľov zlý zdravotný stav ho Alžbeta zastupovala pri rôznych povinnostiach, verejných podujatiach a prehliadkach dávno predtým, než sa stala sama kráľovnou. Na svoju rolu bola dobre pripravená. Alžbeta bola práve v kenskom národnom parku Abedare, keď jej otec 6. februára 1952 vo veku 56 rokov zomrel a z nej sa stala vládnuca panovníčka Spojeného kráľovstva a kráľovstiev Commonwealthu. Jej korunovácia sa konala 2. júna v roku 1953, ceremóniu vtedy sledovalo v televízii dvadsať miliónov ľudí. Počas jej panovania sa v úrade vystriedalo štrnásť premiérov vrátane velikánov britskej politiky ako Winston Churchill a Margaret Thatcherová.

Alžbeta sa vydala v roku 1947, jej syn Charles sa narodil šesť dní pred prvým výročím jej svadby. So svojim manželom Filipom mala štyri deti: princa Charlesa, princeznú Annu, princa Andrewa a princa Edwarda. Napriek rozhorčeniu jej manžela sa rozhodlo, že sa bude používať Alžbetino priezvisko, aby sa zachoval rod Windsor, a nezmenil sa na rod Mountbatten. Alžbetin manžel vyhlásil, že je „jediný muž v krajine, ktorý nesmie dať meno vlastným deťom“. Svojho budúceho manžela pritom stretla prvýkrát ešte ako mladá žena pri tenise. Bola to láska na prvý pohľad. Tá im vydržala, ich manželstvo bolo napriek tlaku, spojenému s výkonom jej funkcie, šťastné. Vo voľnom čase sa venovala koňom a bola fanúšičkou londýnskeho futbalového klubu Arsenal. Ako jediná osoba vo Veľkej Británii mala povolené jazdiť bez vodičského preukazu a v mladom veku toto privilégium aj rada využívala. Alžbeta II. mala vlastného gajdoša, ktorého úlohou bolo zobudiť ju hrou pod jej oknom každé ráno o deviatej.

V roku 2008 navštívila spolu s Filipom Slovensko. Strávila u nás dva októbrové dni, zavítala do hlavného mesta, na Devín, pozrela si aj Vysoké Tatry, oltár Majstra Pavle z Levoče a vhodila úvodné buly hokejového zápasu medzi HK ŠKP Poprad a Guildorfom Flames.

Kráľovná Alžbeta II. bola symbolom Británie a britskej monarchie. Projektovala stabilitu a umiernenosť, bola všeobecne obľúbená a rešpektovaná naprieč celým spektrom britskej spoločnosti.

 

Text: Jakub Drábik, Historický ústav SAV, v. v. i.

Foto: TASR/AP

Súvisiace články