Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

#ScienceForUkraine sumarizuje tri mesiace podpory ukrajinskej akademickej obce

#ScienceForUkraine sumarizuje tri mesiace podpory ukrajinskej akademickej obce

21. 6. 2022 | videné 789-krát

#ScienceForUkraine, dobrovoľnícka iniciatíva na pomoc študentom a akademikom pôsobiacim na Ukrajine, zverejnila report, v ktorom sumarizuje prvé tri mesiace svojej činnosti. Správa dokumentuje vznik a vývoj iniciatívy a poskytuje informácie o aktivitách #ScienceForUkraine od 26. februára do 31. mája 2022.

Webová stránka scienceforukraine.eu sa stala známou databázou ponúk akademických pracovných miest a podpory. Dobrovoľníci #ScienceForUkraine v rôznych krajinách podporujú akademikov pôsobiacich na Ukrajine pri uchádzaní sa o akademické pozície na celom svete. Na Slovensku iniciatíva nadviazala spoluprácu so Slovenskou akadémiou vied a viacerými univerzitami, a databázu pracovných ponúk využilo niekoľko slovenských súkromných firiem a akademických pracovísk. #ScienceForUkraine vznikla 26. februára 2022 ako aktívne spravovaná centrálna databáza na zhromažďovanie ponúk podpory pre ukrajinskú akademickú komunitu. Zavedením hashtagu #ScienceForUkraine a vytvorením účtu na Twitteri sa #ScienceForUkraine spočiatku zamerala na šírenie dostupnej podpory pre ukrajinskú akademickú komunitu. Za posledné tri mesiace sa však #ScienceForUkraine rýchlo vyvinula na jednu z najaktívnejších a najvplyvnejších dobrovoľníckych komunít podporujúcich ukrajinských akademikov.

V #ScienceForUkraine 133 aktívnych dobrovoľníkov nadviazalo kontakt s tvorcami politík a grantovými agentúrami s cieľom zlepšiť podporu ukrajinskej akademickej obce. V súčasnosti je Science for Ukraine najlepšie opísateľná ako obojsmerný kanál spájajúci ukrajinskú vedeckú komunitu a medzinárodné inštitúcie prostredníctvom poskytovania informácií, podpory a propagácie.

Webová stránka scienceforukraine.eu sa stala centrálnym a široko spropagovaným hubom databázy pracovných ponúk a rozsiahlym zoznamom všeobecnej podpory dostupnej v členských krajinách. Za posledné tri mesiace navštívilo túto webovú stránku viac ako 120-tisíc návštevníkov, z toho 12-tisíc návštev je reportovaných z Ukrajiny.

Tím #ScienceForUkraine má mnoho aktívnych skupín zameraných na jednotlivé krajiny, ktoré pružne reagujú na potreby vo svojej geografickej oblasti. Zbieranie informácií, tvorba plagátov pre pohraničné stanice, mentoring, poradenstvo pri organizovaní transferov a komunikácia s tvorcami politík sú niektoré z úloh, ktoré vykonávajú lokálni dobrovoľníci.

Na Slovensku aktivity #ScienceForUkraine podporilo niekoľko inštitúcií a asociácií, najmä Slovenská akadémia vied (SAV), Fulbrightova asociácia a Asociácia Fulbright Alumni, a databázu využilo na publikovanie pracovných ponúk pre ukrajinských študentov a akademikov niekoľko súkromných firiem a viaceré akademické pracoviská SAV a univerzít z celého Slovenska. Veríme, že na Slovensku bude databáza #ScienceForUkraine ďalej slúžiť ako užitočný nástroj aj pre propagáciu pracovných miest financovaných z novovytvorenej grantovej schémy vytvorenej Úradom vlády SR na tento účel.

#ScienceForUkraine je aktívna na všetkých hlavných sociálnych sieťach, ktoré spájajú medzinárodné (najmä Twitter a LinkedIn) aj ukrajinské akademické komunity (najmä Facebook a Telegram), pričom študentov oslovuje najmä prostredníctvom Instagramu.

Celý report si môžete prečítať TU.

 

Text: ScienceForUkraine Team

Súvisiace články