Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Vyšla 37. epizóda Vedeckého podcastu SAV

Vyšla 37. epizóda Vedeckého podcastu SAV

22. 4. 2022 | videné 685-krát

Hosťom 37. epizódy vedeckého podcastu bol astrofyzik RNDr. Šimon Mackovjak, PhD., z Oddelenia kozmickej fyziky Ústavu experimentálnej fyziky (ÚEF) SAV, v. v. i. Vo svojom výskume sa venuje monitorovaniu svetelného žiarenia atmosféry (airglow), detekcii ionosférických porúch a prepájaniu strojového učenia a astrofyziky. Je tiež jedným z iniciátorov projektu SPACE::LAB, ktorý približuje vesmír laikom. Jeho pracovným snom je objaviť niečo nové, zaujímavé a pre spoločnosť užitočné. Podcast moderovala Klara Kohoutová.

Astrofyzik Šimon Mackovjak sa ako dieťa zaujímal skôr o nočnú oblohu ako kozmonautiku. Podmienky na pozorovanie mal ideálne, prízvukuje – vyrastal na dedine, takže oblohu mával jasnú, bez svetelného znečistenia. Prvé súhvezdie, ktoré spoznal ako deväťročný, bolo Súhvezdie Leva.  „To, že som chcel vedieť, čo je na nočnej oblohe, ma nakoniec priviedlo k štúdiu astronómie,“ objasňuje cestu k svojmu vedeckému odboru, astrofyzike, ktorá už bola jasná. Počas doktorandského štúdia sa potom venoval diagnostike plazmy v slnečnej koróne. V podcaste vysvetľuje, prečo si vybral túto tému a prečo je vlastne diagnostika slnečnej koróny taká dôležitá.

Šimon Mackovjak pôsobil ako mladý vedecký pracovník na Astronomickom ústave v českej Akademii věd, neskôr na univerzite v Ženeve. Nakoniec skončil na Slovensku, v Košiciach. „S manželkou sme veľmi radi, že sme zakotvili práve tu. Košice sú veľmi pekné mesto. Závisí to však aj od ľudí či od témy, ktorú študujete,“ hovorí vedec a konštatuje, že jednotlivé pobyty nemožno porovnávať, „v každom prípade boli veľmi obohacujúce.“  

Vedecká oblasť Š. Mackovjaka, vesmírny výskum, sa málokomu spája so Slovenskom, hoci má vyše 50-ročnú históriu, a verejnosť o ňom dlho nevedela. „Keď som prišiel do Košíc, bol som prekvapený, aké úžasné veci sa tu robia a akí sú tu špičkoví odborníci,“ nadchýna sa astrofyzik a spomína program Interkozmos alebo súčiastky a prístroje, ktoré sa dostali do vesmíru. Zároveň dodáva, že za posledné roky sa situácia trochu zmenila, o košickom vesmírnom výskume už slovenská spoločnosť čo-to vie a aj vďaka popularizácii práce ústavu. Pomohlo aj zriadenie Slovenskej vesmírnej kancelárie. V tejto súvislosti Š. Mackovjak menuje, na akých vesmírnych misiách sa vedci z ÚEF SAV, v. v. i., podieľali.

Za jeden z míľnikov astrofyziky považuje teleskop Jamesa Webba, ktorý vyniesli do vesmíru koncom roka 2021. „Očakávam, že budeme môcť pozorovať také javy či vesmírne operácie, o ktorých sme doteraz nevedeli, a že prinesie niečo neočakávané. Je to ohromne vzrušujúce,“ opisuje svoje pocity vedec. V podcaste sa však dotkne aj vlastného výskumu – skúmania airglowu (žiarenie atmosféry), ktorý v podcaste porovnáva s polárnou žiarou a opisuje jeho význam. Práve v rámci tohto výskumu sa podarilo vyvinúť novú metódu modelovania variability airglowu prostredníctvom strojového učenia a umelej inteligencie. Š. Mackovjak vysvetľuje, čo vlastne „naučili stroje“ a považuje to za „štvrtý pilier“ vedeckého výskumu – pomocou množstva dát, ktoré sú k dispozícii, vie naučiť stroje, ako sa prejavujú javy. Zároveň dáva konkrétne príklady, na ktorých ilustruje, ako to uľahčuje vedcom prácu. V podcaste sa zmieňuje aj o využití výsledkov ďalšej oblasti výskumu – detekcii ionosférických porúch. Opisuje, čo je a hlave aké je „vesmírne počasie“.

Nezanedbateľnou súčasťou práce Š. Mackovjaka je propagácia vedy. „Hlavnou motiváciou iniciovať projekt SPACE::LAB, ktorý prepája vedcov s nadšencami pre vesmírny výskum, bolo sprístupniť verejnosti unikátne výsledky práce ústavu, o ktorých nevedela nielen verejnosť, ale možno aj mnohí kolegovia,“ vysvetľuje a dodáva, že projekt SPACE::LAB už vytvoril komunitu veľmi šikovných ľudí, ktorých zaujíma vesmír.

Šimonovi Mackovjakovi sa na jeho práci najviac páči, že nie je jednotvárna. „Stále prináša niečo nové, čo môžem skúmať, objavovať, a zároveň ´spôsobuje´ stále nové komplikácie, ktoré treba prekonávať. A hlavne – čo oceňujem pri práci v SAV – ponúka veľkú slobodu, napríklad pri výbere témy,“ dodáva.

Vedecký podcast SAV nájdete v podcastových aplikáciách PodBean, Apple Podcasts, Google Podcasts a na Spotify. Celý rozhovor so Šimonom Mackovjakom si môžete vypočuť aj kliknutím na prehrávač vložený na konci textu.

 

Spracovala: Andrea Nozdrovická

Foto: Klara Kohoutová

Súvisiace články