Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Lyridy

Dva meteorické roje koncom apríla a začiatkom mája

20. 4. 2022 | videné 737-krát

Podľa údajov Astronomického ústavu SAV, v. v. i., v druhom štvrťroku očakávame dva významné roje – koncom apríla budú v činnosti Lyridy a začiatkom mája Eta Akvaridy.

Lyridy – meteorický roj činný od 18. do 25. apríla s maximom aktivity 22. apríla 2022

Meteorický roj pozorovaný každoročne súvisí s periodickou kométou P/Thatcher s obežnou dobou 415 rokov. Pozorované maximum činnosti je úzke – úkaz trvá približne týždeň – z toho vyplýva, že šírka prúdu je malá. Centrálne vlákno má len 200 000 km. V dráhe prúdu sa vyskytujú zhluky častíc – frekvencie rok od roka silne kolíšu. Prvý záznam o pozorovaní meteorického dažďa Lyríd je už z roku 687 pred n. l. Dráha roja prechádza blízko Saturna (0,16 astronomických jednotiek) – gravitačné pôsobenie mení dráhy meteoroidov tak, že nedochádza k ich stretnutiu so Zemou – v niektorých rokoch je pozorovaná veľmi nízka frekvencia. Podmienky na pozorovanie v roku 2022 sú priemerné  – počas maxima aktivity je Mesiac 1 deň pred poslednou štvrťou. Vzhľadom na výšku radiantu nad obzorom sú lepšie podmienky na pozorovanie vždy v druhej polovici noci.

Eta Akvaridy – meteorický roj činný od 21. apríla do 18. mája s maximom aktivity 6. mája 2022

Meteorický roj súvisí rovnako ako októbrové Orionidy s periodickou kométou 1P/Halley. Šírka prúdu meteoroidov dosahuje 56 miliónov km. Eta Aquaridy patria k deviatim hlavným meteorickým rojom, sú rýchlym rojom s geocentrickou rýchlosťou 64 km/s. Je to spôsobené tým, že Halleyova kométa, a samozrejme aj meteory z nej uniknuté, obiehajú okolo Slnka po dráhe v opačnom smere ako obieha okolo Slnka naša Zem. Radiant leží v blízkosti hviezdy Eta v súhvezdí Vodnára. Prvé záznamy v čínskych, kórejských a japonských kronikách o ich pozorovaní sú z roku 401 n. l. V tom čase prechádzala dráha Halleyovej kométy oveľa bližšie popri dráhe Zeme ako dnes. Roj je lepšie pozorovateľný z južnej (v maxime aktivity frekvencie do 30 meteorov za hodinu) ako severnej pologule (najviac do 10 meteorov za hodinu). Podmienky na pozorovanie v roku 2022 sú priaznivé – svit Mesiaca bude rušiť len minimálne, keďže v deň maxima je Mesiac tri dni pred prvou štvrťou. Najviac meteorov uvidíme na rannej oblohe pred východom Slnka.

 

Text: Ján Svoreň, Astronomický ústav SAV, v. v. i.

Foto: archív AÚ SAV, v. v. i.

Súvisiace články