Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Spoločná fotografia zo stretnutia

Deň talianskej vedy vo svete

15. 4. 2022 | videné 546-krát

Talianska veľvyslankyňa na Slovensku Catherine Flumiani prijala pri príležitosti VI. ročníka Dňa talianskej vedy vo svete (ktorý sa koná 15. apríla, na výročie narodenia Leonarda Da Vinciho) predsedu Slovenskej akadémie vied, prof. Pavla Šajgalíka, podpredsedníčku SAV pre zahraničné styky Zuzanu Panczovú a talianskych vedcov, ktorí spolupracujú s touto inštitúciou. 

Stretnutia sa zúčastnil aj Dr. Domenico Pangallo, vedúci Oddelenia mikrobiálnej ekológie Ústavu molekulárnej biológie SAV, v. v. i, ktorý spolu s dvoma doktorandami, Dr. Francescou Maisto a Dr. Pierlucom Nuccetellim, vedie dôležitý výskum o biologickom opotrebovaní umeleckého a kultúrneho dedičstva, Ing. Gianmarco Taveri, ktorý v rámci Centra pre využitie pokročilých materiálov SAV, v. v. i. realizuje vedecké projekty týkajúce sa biomateriálov na výrobu protéz na humánne využitie a keramických materiálov na energetickú tranzíciu, Dr. Mirco Sambrotta a Dr. Matteo Pascucci, ktorí sa špecializujú na štúdium logiky a filozofie jazyka na Oddelení analytickej filozofie Filozofického ústavu SAV, v. v. i.

Skúsenosti a práca talianskych vedcov na Slovensku budú v centre pozornosti komunikačnej kampane, ktorú bude Talianske veľvyslanectvo propagovať na svojich sociálnych platformách, s cieľom valorizovať ich prínos v rámci vedeckej spolupráce medzi Talianskom a Slovenskom.

Pani veľvyslankyňa poďakovala profesorovi Šajgalíkovi a talianskym vedcom, že sa pridali k tejto iniciatíve, pričom pripomenula dohodu medzi Slovenskou akadémiou vied a Národným vedeckým centrom CNR, v rámci ktorej bola včera publikovaná nová výzva (k dispozícii na stránke CNR) pre multisektoriálne projekty, so začiatkom v januári 2023. V rámci rovnakej dohody boli schválené na obdobie 2020-2021 štyri projekty, s uzávierkou v decembri 2022, z ktorých niektoré sa týkajú získavania kritických surovín z priemyselných odpadov a z inovatívnych polymérových materiálov.

 

Text a foto: Talianske veľvyslanectvo v Bratislave

Súvisiace články