Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Zbierka materiálnej pomoci pre utečencov z Ukrajiny na Ústave polymérov SAV, v. v. i.

Vedci a vedkyne zo SAV majú veľké srdce

9. 3. 2022 | videné 1310-krát

Situácia ukrajinských utečencov, prevažne žien, detí a seniorov, utekajúcich pred vojnovým konfliktom na Slovensko, nenechala chladných ani vedcov a vedkyne zo Slovenskej akadémie vied. Vo veľkom počte sa zapojili do materiálnej zbierky Ústavu polymérov SAV, v. v. i. Vyzbierané predmety poputujú do Bratislavskej arcidiecéznej charity, ktorá ich doručí na slovensko-ukrajinské hraničné priechody.

Zbierka, ktorú iniciovali a pripravili pracovníci a pracovníčky Oddelenia kompozitných materiálov Ústavu polymérov SAV, v. v. i., trvala spolu 4 dni. Dobročinnú akciu takéhoto rozsahu ústav realizoval po prvýkrát. Zapojilo sa do nej viac než 80 individuálnych darcov zo 14 organizácií SAV.

Ústav vopred zverejnil zoznam potrebných vecí, ktorý konzultovali s organizáciami pomáhajúcimi priamo na hraničných priechodoch s Ukrajinou. „Veľmi oceňujem, že darcovia a darkyne tento zoznam dodržiavali. Podarilo sa nám tak vyzbierať veľké množstvo potrebných vecí. Som rada, že sa tento nápad na našom ústave stretol s veľkou odozvou. Veľmi nám pomohli aj naši mladí kolegovia a kolegyne. Som vďačná všetkým, ktorí sa zapojili,“ skonštatovala vedúca Oddelenia kompozitných materiálov Ústavu polymérov SAV, v. v. i., Mária Omastová, ktorá dodala, že najčastejšími príspevkami do zbierky boli deky, detské výživy či hygienické potreby.

Príjemne ma prekvapilo množstvo ľudí, ktorí sa do našej zbierky zapojili a prevýšilo to všetky moje očakávania. Chcela by som všetkým veľmi pekne poďakovať a prajem nám, aby sme žili v bezpečí, mieri a pokoji. Veľmi dúfam, že sa táto situácia už čoskoro skončí,“ dodala iniciátorka zbierky doktorandka z Oddelenia kompozitných materiálov Anastasiia Stepura.

Do zbierky sa zapojili zamestnanci Centra experimentálnej medicíny SAV, v. v. i., Ústavu anorganickej chémie SAV, v. v. i., Ústavu materiálov a mechaniky strojov SAV, v. v. i., Ústavu zoológie SAV, v. v. i., Centra biológie rastlín a biodiverzity SAV, v. v. i., Elektrotechnického ústavu SAV, v. v. i., Chemického ústavu SAV, v. v. i, Ústavu hydrológie SAV, v. v. i., Univerzitnej knižnice SAV, v. v. i., Fyzikálneho ústavu SAV, v. v. i., Ústavu slovenskej literatúry SAV, v. v. i., Ústavu informatiky SAV, v. v. i. a Ústavu molekulárnej biológie SAV, v. v. i.

 

Spracovala: Katarína Gáliková

Foto: Martin Bystriansky

Súvisiace články